Polska gospodarka wyhamowała – spadek PKB w I kwartale 2023

Udostępnij

Główny Urząd Statystyczny podał dziś, że z szacunkowych danych wynika, iż polski produkt krajowy brutto spadł w pierwszym kwartale 2023 o 0,2% rok do roku. To oznacza ostre hamowanie naszej gospodarki, gdyż w czwartym kwartale 2022 PKB urosło o 2,3% w skali roku.

Polska gospodarka unika technicznej recesji Recesja

Dzisiejszy wstępny odczyt Głównego Urzędu Statystycznego okazał się wyraźnie lepszy od średniej prognoz, która zakładała spadek PKB w pierwszym kwartale 2023 o 0,8% rok do roku. Najbardziej pesymistyczni mówili o obniżce PKB nawet o 1,5% w ujęciu rocznym.

Ponadto, w ujęciu kwartalnym produkt krajowy brutto naszego kraju urósł aż o 3,9% wobec oczekiwań wzrostu jedynie o 0,7%. To oznacza, że polskiej gospodarce udało się uniknąć recesji, wbrew ostatnim obawom wynikającym ze słabych danych za marzec i poprzednie dwa miesiące w zakresie między innymi produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Dla porównania w czwartym kwartale 2022 roku PKB spadł w ujęciu kwartalnym aż o 2,4%. Techniczna recesja to zgodnie z podręcznikową definicją spadek produktu krajowego brutto w ujęciu kwartał do kwartału przez co najmniej dwa kwartały z rzędu.

Finalny odczyt aktywności gospodarczej i jej strukturę w pierwszych trzech miesiącach roku poznamy 31 maja.

Czy w kolejnych kwartałach polska gospodarka powróci do wzrostu?

Według ekonomistów Banku Millennium przełom roku 2022 i 2023 był najprawdopodobniej dołkiem tego cyklu koniunkturalnego.

Analitycy tej instytucji oczekują, że w kolejnych kwartałach wzrost produktu krajowego brutto będzie stopniowo przyspieszać, co oznacza, że polska gospodarka w drugim kwartale ponownie weszła w fazę ożywienia. Wzrost PKB

Podobnego zdania są ekonomiści Narodowego Banku Polskiego. W marcowej projekcji prognozowali oni, że polska gospodarka urośnie w 2023 roku o 0,9%. Warto dodać, że jednocześnie spodziewali się oni, że w pierwszym kwartale PKB naszego kraju spadnie o 0,4%, zatem realny odczyt okazał się lepszy od ich oczekiwań.

Wczoraj zaś Komisja Europejska podniosła roczną prognozę wzrostu PKB dla Polski do 0,7% z wcześniej zakładanych 0,4%. Z kolei według rządowej Aktualizacji Planu Konwergencji dynamika PKB w tym roku sięgnie 0,9% wobec 5,1% zanotowanych w 2022 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również