Dzień Inwestora Indywidualnego

Polska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostów? W Polsce lepiej niż za granicą, wskazują eksperci

Udostępnij

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) poinformowało dziś, że Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w grudniu o kolejne 0,8 punktu. Warte dostrzeżenia jest, iż był to już piąty z rzędu miesiąc jego poprawy.

W gospodarce powiało optymizmem

Ekonomiści Biura Inwestycji i Cykle Ekonomicznych uważają, że obserwownay nieprzerwanie od pięciu miesięcy wzrost Wskaźnika Wyprzedającego Koniunktury daje nadzieje na ożywienie gospodarki w 2024 roku.

Dostrzegają oni jednak, że istnieje oczywiście szereg niepewności i ograniczeń mogących ten spodziewany wzrost zahamować. Jednym z takich zagrożeń jest możliwość ponownego odbicia inflacji w 2024 roku.

– Głównym motorem spodziewanego przyspieszenia gospodarczego będzie bowiem konsumpcja wspierana zarówno wydatkami budżetowymi, jak wysokim tempem wzrostu wynagrodzeń – prognozują eksperci, dodając, że na ożywienie w inwestycjach będzie można liczyć najwcześniej pod koniec 2024 roku, w miarę uruchamiania środków unijnych, utrwalania ożywienia gospodarczego oraz poprawy klimatu wokół polskiej gospodarki.

W Polsce lepiej niż za granicą

Analizując bieżącą kondycję gospodarki, eksperci dostrzegają, że w grudniu br. ponownie odnotowano niewielki wzrost tempa napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego. Poprawa ta dotyczyła jednak głównie zamówień realizowanych na rynek krajowy.

W przypadku zamówień pochodzących od kontrahentów zagranicznych odnotowano drugi miesiąc spadku, co odzwierciedla skalę i słaby popyt w naszym najbliższym otoczeniu gospodarczym.

– Perspektywy dla szybkiej poprawy aktywności gospodarek europejskich i gospodarki amerykańskiej nie są najlepsze, a prognozowane na 2024 rok dla tych krajów tempa wzrostu nie przekraczają 1% w skali roku – prognozują ekonomiści.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


W ich ocenie, inwestycje są kluczem do utrwalenie obecnych zalążków ożywienia gospodarczego.

Wydajność pracy w przemyśle od ponad dwóch lat systematycznie bowiem spada, przy bardzo wysokim, zbliżonym do historycznych maksimów średnim wykorzystaniu mocy wytwórczych.

– Praktycznie oznacza to, że część firm nie będzie w stanie zaspokoić rosnącego popytu bez wcześniejszych inwestycji w bardziej wydajne maszyny i urządzenia – ostrzegają eksperci.

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również