Polonia, czyli nasi rodacy za granicą

335

PoloniaLiczba ludności narodu polskiego wynosi łącznie niemal 60 milionów. 38 żyje wewnątrz naszego kraju. Natomiast Polonia liczy ponad 20 milionów. Naprawdę trudno znaleźć oficjalnie uznawany kraj bez przebywającego na stałe tam Polaka. Pod względem odsetka obywateli na emigracji Polska znajduje się w czołowej dziesiątce na świecie, dokładnie na szóstym miejscu. Z czego wynika ten fakt? Wszystkie istotne informacje zostaną przedstawione poniżej.

Czym jest Polonia?

Polonia to ogół Polaków mieszkających poza granicami swojego kraju. Przeważnie są to osoby, które poczuwają się do polskiego pochodzenia, czują się z nim związani, zachowują i kultywują tradycje narodowe w dalszych pokoleniach oraz identyfikują się z polskimi sprawami.

Należy pamiętać, że Polonia nie jest synonimem polskiej mniejszości narodowej. To pojęcie obejmuje ludzi, którzy uważają się za Polaków i zdecydowali się na emigrację z przyczyn nie do końca od nich zależnych.

Historia Polonii

Polonia powstała na skutek kilku fal migracji:

  • Uchodźstwo po powstaniach narodowych w XIX wieku, tzw. Wielka Emigracja; głównie do Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Kanady
  • Emigracja zarobkowa od drugiej połowy XIX wieku do wybuchu II Wojny Światowej; głównie do Francji, Belgii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Argentyny
  • Emigracja z powodu II Wojny Światowej oraz przyczyn politycznych bezpośrednio po jej zakończeniu
  • Emigracja polskich Żydów na skutek napięć narodowościowych i prześladowań antysemickich, lata 60-te i 70-te
  • Emigracja z przyczyn politycznych i ekonomicznych, lata 80-te
  • Emigracja zarobkowa po 1989 roku; głównie do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Austrii, Włoch, Belgii, Kanady i Stanów Zjednoczonych
  • Emigracja zarobkowa po 2004 roku z powodu dołączenia do Unii Europejskiej

USA – największy ośrodek polonijny

Zdecydowanie najwięcej Polaków, przebywających poza granicami naszego kraju, mieszka w Stanach Zjednoczonych. Polonia w USA liczy sobie około 10 milionów osób, z których około 600 tysięcy używa języka polskiego na co dzień. 40% z nich mieszka w stanach Illinois, Nowy Jork i Michigan.

Najbardziej znanymi emigrantami są zdecydowanie Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko, którzy już w XVIII wieku wyjechali do Ameryki, żeby pomóc w walce o jej niepodległość. Większość Polaków przybyła do tego kraju jednak w latach 1899-1918.

Zdecydowanie największym skupiskiem Polonii w USA jest obszar metropolitalny Chicago. Szacuje się, że żyje w nim łącznie około 1,5 miliona Polaków, co stanowi ponad 10% wszystkich mieszkańców tego obszaru. W tym mieście istnieje nawet dzielnica Avondale, potocznie nazywana Jackowem, od polskiego kościoła św. Jacka, który nasi rodacy tam wybudowali.

Drugim największym skupiskiem Polonii jest New York Metropolitan Area, gdzie mieszka 700 tysięcy Polaków, czyli ponad 3% łącznej ludności tego obszaru, natomiast w całym stanie Nowy Jork ponad 1,1 miliona. Przede wszystkim przebywają w dzielnicy Greenpoint, która często bywa określana mianem “Little Poland”.

Trzecim istotnym ośrodkiem polonijnym w USA jest stan Michigan, gdzie mieszka niemal milion naszych rodaków, co stanowi 9% jego liczby ludności. W samym Detroit Polonia liczy sobie 500 tysięcy. W tym stanie istnieje również miejscowość Pułaski Township zamieszkiwana w ponad 60% przez Polaków.

Brazylia – druga największa Polonia

Liczbę Polaków w Brazylii szacuje się na niemal 3 miliony osób. Większość Polaków emigrowała do Kraju Kawy w drugiej połowie XIX wieku. Zdecydowanie największym skupiskiem jest stan Parana, który liczy sobie ponad milion naszych rodaków.

W samym mieście Kurytyba żyje ich około 900 tysięcy, co stanowi 30% jego wszystkich obywateli. W większości zostało ono zaprojektowane i zbudowane właśnie przez Polaków.

Pozostałe liczne skupiska Polonii w Brazylii to stany Santa Catarina i Rio Grande do Sul, w obydwu żyje po 300 tysięcy Polaków.

Liczna Polonia w Niemczech

W Niemczech żyje około 2 milionów Polaków. Nasi rodacy licznie emigrowali do tego kraju już w drugiej połowie XIX wieku, jednak większość obecnej Polonii przybyła tam 30-40 lat temu.

Zdecydowanie największym skupiskiem jest przemysłowy region nazywany Zagłębiem Ruhry, gdzie w takich miastach, jak Dortmund czy Düsseldorf mieszka łącznie 700 tysięcy Polaków. Kolejne 200 tysięcy przebywa w Berlinie, a 120 tysięcy w Hamburgu.

Polonia w Kanadzie

W Kanadzie przebywa aż 1,1 miliona Polaków. Najwięcej naszych rodaków wyemigrowało do tego kraju w latach 1946-1989. Zdecydowanie największym skupiskiem Polonii jest Toronto, gdzie mieszka aż 250 tysięcy obywateli naszego państwa, co ciekawe aż 180 tysięcy w dzielnicy Roncesvalles. Łącznie w prowincji Ontario żyje około pół miliona Polaków.

Pozostałymi istotnymi skupiskami są miasta Winnipeg i Montreal, w obydwu od pokoleń mieszka ponad 50 tysięcy obywateli naszego kraju.

Polonia we Francji

We Francji również liczebność Polonii przekracza 1,05 miliona osób. Większość naszych rodaków przybyła do tego kraju podczas Wielkiej Emigracji w XIX wieku, zaliczali się do nich tak wielkie osobistości, jak Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid czy Adam Jerzy Czartoryski.

Głównym skupiskiem jest Paryż, gdzie mieszka ponad 300 tysięcy Polaków. Istotnym ośrodkiem jest również region Nord-Pas-de-Calais, gdzie mieszkają potomkowie naszych rodaków, którzy przybyli pracować w tamtejszych kopalniach.

Polonia w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii przebywa około 1,02 miliona Polaków. Zdecydowana większość przybyła na wyspy po 2004 roku, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Zdecydowanie największym skupiskiem jest Londyn, gdzie mieszka około 300 tysięcy Polaków.

Ciekawym przypadkiem jest również miasto Peterborough, którego Polonia liczy sobie 25 tysięcy osób, co stanowi aż 13% jego liczby ludności. Podobnie ma się sprawa w Southampton, gdzie żyje ponad 20 tysięcy Polaków, czyli co dziesiąta osoba przebywająca w nim jest naszym rodakiem.

Inne istotne ośrodki polonijne

Około miliona Polaków mieszka również na Ukrainie, głównie we Lwowie i Kijowie oraz na Białorusi. W obwodzie grodzieńskim Polonia liczy sobie 300 tysięcy osób, czyli aż 25% jego łącznej liczby ludności.

Pół miliona rodaków mieszka w Argentynie, w tym 150 tysięcy w Buenos Aires. Należy jeszcze wymienić Rosję – 400 tysięcy i Litwę – 350 tysięcy, w tym ponad 100 tysięcy w Wilnie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments