Dzień Inwestora Indywidualnego

Polimex Mostostal pozyskał kontrakt wart ponad 800 mln zł – akcje zwyżkują

Udostępnij

Grupa PGE i Orsted podpisały umowę o wartości 514,2 miliona euro z GE Vernova – reprezentowaną w Polsce przez GE Power – oraz spółką Polimex Mostostal, które zbudują lądową infrastrukturę niezbędną do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2.

Wynagrodzenie dla konsorcjum ma charakter ryczałtowy, z możliwością waloryzacji w określonych przypadkach i wynosi 514,2 miliona euro netto, z czego na Polimex Mostostal przypada 184,8 miliona euro netto (809 milionów złotych).

Powyższy komunikat wywołał wzmożony popyt na akcje spółki. W efekcie, dziś kurs Polimeksu Mostostal zyskuje ponad 8%.

GE Vernova i Polimex Mostostal zbudują lądową infrastrukturę przyłączeniowa dla Baltica 2 Morska farma

Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla projektu Baltica 2 powstanie na Pomorzu w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim.

Generalny wykonawca – konsorcjum, którego członkiem jest Polimex Mostostal, a liderem GE Vernova – zbuduje ją w formule “pod klucz”, co oznacza, że przygotowany zostanie gotowy do użytkowania obiekt. Konsorcjum zobowiązało się do realizacji umowy w terminie do 1 lutego 2028 roku.

Zadanie wybudowania przyłącza lądowego obejmuje wykonanie stacji najwyższych napięć 275/400 kilowoltów oraz lądowych linii eksportowych niezbędnych do wyprowadzenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w 2024 roku. Testowanie i uruchomienie lądowej stacji zaplanowano na lata 2026 i 2027.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Wynagrodzenie ma charakter ryczałtowy, z możliwością waloryzacji w określonych przypadkach i wynosi 514,2 miliona euro netto, z czego na Polimex Mostostal przypada 184,8 miliona euro netto.

Płatność wynagrodzenia będzie następowała w częściach na podstawie faktur wystawianych po odbiorach poszczególnych etapów realizacji zadania. Umowa przewiduje możliwość wypłacenia wykonawcy pod określonymi warunkami dwóch zaliczek w łącznej wysokości do 10%. wynagrodzenia każda. Na mocy postanowień umowy wykonawca udzieli zamawiającemu na przedmiot umowy gwarancji jakości obejmującej okres 60 miesięcy.

Szef Integracji Systemów Sieciowych o Baltica 2

Szef Integracji Systemów Sieciowych w GE Vernova, Johan Bindele oznajmił, iż “jest niezmiernie dumny, że GE Vernova zostało wybrane do tego kluczowego projektu dla transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

Johan Bindele oznajmił, że “wspólnie z partnerem konsorcjum Polimex Mostostal, GE Vernova jest gotowe wnieść do Baltica 2 wiedzę i najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić efektywną integrację jej energii z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym”.

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 – etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. PGE i Orsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2, o mocy około 1,5 gigawata, do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3, o mocy około 1 gigawata, do 2030 roku.

Akcje ostro w górę

Dzisiejszy komunikat PGE o tym, że konsorcjum, którego członkiem jest Polimex Mostostal, a liderem GE Vernova zbuduje lądową infrastrukturę przyłączeniowa dla projektu Baltica 2, wywołał skokowy wzrost popytu na akcje spółki Polimex Mostostal. W efekcie, ich kurs zyskuje dziś 8,1%.

Wykres akcji Polimex Mostostal

O spółce

Polimex Mostostal to polskie przedsiębiorstwo inżynieryjno-budowlane, generalny wykonawca w zakresie budownictwa przemysłowego. Firma jest aktywna na rynku od 1945 roku, a od 1997 jej akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Polimex Mostostal, na zasadach generalnego wykonawstwa realizuje specjalistyczne inwestycje w Polsce i za granicą dla branży energetycznej, petrochemicznej, gazowej oraz ochrony środowiska.

Przedsiębiorstwo jest także producentem i eksporterem wyrobów stalowych, krat pomostowych oraz zajmuje się cynkowaniem i malowaniem konstrukcji stalowych.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również