Polacy wolą rządy PiS od PO?

Jarosław Kaczyński PiS prawo i sprawiedliwość

Z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że aż 33,7 proc. Polaków jest zdania, że żyje im się lepiej za rządów partii Jarosława Kaczyńskiego niż w czasie, gdy krajem rządziło ugrupowania Donalda Tuska.

Nadal wolimy PiS?

Jak wynika z najnowszego badania United Surveys dla WP, 33,7 proc. respondentów uznało, że obecnie żyje się im lepiej niż w czasie, gdy krajem rządziło PO i PSL. Innego zdanie jest 30,2 proc. Te osoby milej wspominały rządy PO-PSL.

22,8 proc. ankietowanych nie dostrzega różnicy. Wskazali oni odpowiedź „żyje się dokładnie tak samo”.

13,3 proc. uczestników badania nie potrafiło odpowiedzieć na powyższe pytanie.

Odpowiedzi a wybory polityczne

Co nie powinno dziwić, aż 97 proc. wyborców PiS dobrze ocenia działania rządów Szydło i Morawieckiego. W tym gronie nikt nie wskazał odpowiedzi, że w Polsce lepiej żyło się za czasów koalicji PO-PSL. Podobnie było w przypadku odpowiedzi „żyje się dokładnie tak samo”.

Z kolei 3 proc. respondentów w tej grupie zaznaczyło odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Wyborcy opozycji są podzieleni. 51 proc. stwierdziło, że w przeszłości żyło im się dostatniej niż teraz. 26 proc. twierdzi, że żyje im się tak samo. Co piąty ankietowany w tej grupie nie potrafił odpowiedzieć na zadane pytanie. 4 proc. odpowiedziało, że żyje im się lepiej za rządów PiS.

Co nam mówią te wyniki?

Wyniki te pokazują, że przed opozycją mimo wszystko ciężka walka. Elektorat PiS jest mocno zmotywowany, by to ta partia pozostała u władzy. Osoby te zapewne kojarzą ją z polityką socjalną, np. z 500+ czy 13. i 14. emeryturami. Co ciekawe, ostatnie problemy – kryzys energetyczny i wysoka inflacja –  nie powodują, że zwolennicy ci masowo odpływają od ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Trend jest stały – to PiS może wygrać kolejne wybory do Sejmu i Senatu. Partia może mieć jedynie problem, by zbudować z kimś jakąkolwiek koalicję, a bez niej może nie dać rady przegłosować wotum zaufania dla swojego kandydata na premiera. To szansa dla opozycji.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments