Polacy nie wierzą już w sukces wyborczy PiS

Udostępnij

Prawu i Sprawiedliwości grozi utrata władzy – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

PiS przegra kolejne wybory?

Nowy sondaż pokazuje, że wyborcy nie wierzą w to, że PiS utrzyma się u władzy.

Na pytanie: czy pana/pani zdaniem w wyborach parlamentarnych 2023 wygra PiS i będzie rządził trzecią kadencję tylko 32,2 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie.

Z kolei opcję, że PiS wygra wybory, ale to opozycja stworzy rząd wskazało 23,3 proc. ankietowanych.

Łącznie te dwie ostatnie opcje dają 55 proc. osób, które uważają, że PiS ostatecznie i tak i tak straci władze. Zdania w tej sprawie nie miało 12,8 proc. pytanych.

Co sądzą wyborcy PiS, a co zwolennicy obecnej opozycji?

Jakie zaś wyniki otrzymamy, jeśli weźmiemy pod uwagę preferencje wyborcze poszczególnych osób?

W gronie wyborców PiS nadal aż 87 proc. pytanych wierzy, że ich ulubiona partia wygra za rok wybory i będzie dalej rządziło. Tylko 5 proc. ma inne zdanie. 1 proc. twierdzi, że kolejny rząd stworzy jednak opozycja. 8 proc. nie ma zdania.

Jak nie trudno zgadnąć, wyniki wyglądają inaczej w przypadku zwolenników partii opozycyjnych. Tylko 4 proc. z nich wierzy, że za rok to PiS wygra wybory i utworzy rząd. Blisko co trzeci (31 proc.) twierdzi, że PiS wygra elekcję, ale nie będzie miało większości w parlamencie, by budować nowy gabinet. W to, że wygra opozycja i utworzy rząd, wierzy 53 proc. pytanych. Zdania w tej sprawie nie ma 12 proc. osób.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 7-9 października 2022 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Nastroje nie sprzyjają PiS-owi

Jak widać, nastroje w kraju nie sprzyjają PiS-owi. Wyborcy sądzą, że partia jest już skazana na porażkę. I to nawet w sytuacji, jeśli wygra kolejną elekcję.

Porażka PiS może oznaczać spore problemy tej partii. Jarosław Kaczyński choćby przez wiek może już nie wrócić do władzy. Bez niego partia szybko się rozpadnie. Pierwsze rysy widać od dawna.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również