Polacy mają poważne problemy finansowe! Brutalne dane dot. kondycji finansowej

Udostępnij

Jedno z największych wyzwań finansowych, przed którymi staną tej jesieni Polacy dotyczyć będzie opłacenia bieżących rachunków i sfinansowania codziennych wydatków jak np. zakup produktów spożywczych czy środków czystości. Takie wniosku płyną z najnowszego badania „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości” przeprowadzonego na zlecenie Santander Consumer Banku.

Bieżące rachunki i opłaty najbardziej obciążające dla portfeli Polaków

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadził na zlecenie Santander Consumer Banku badanie, w ramach którego zapytano Polaków o to, co tej jesieni będzie dla nich największym wyzwaniem finansowym. Wśród najczęściej wybieranych odpowiedzi pojawiły się takie pozycje jak bieżące rachunki i opłaty czy codzienne wydatki np. zakup produktów spożywczych czy środków czystości.

– Jak wskazuje nasze najnowsze badanie, bieżące rachunki i opłaty będą większym wyzwaniem dla jesiennych portfeli Polek niż Polaków. Tę odpowiedź często wskazywały także osoby powyżej 60 roku życia i mieszkańcy wsi – wskazują autorzy badania dodając, że na drugim miejscu wśród ogółu Polaków znalazły się codzienne wydatki np. kupowanie produktów spożywczych czy środków czystości (44 proc.). Tę odpowiedź ponownie często wskazywali seniorzy powyżej 60 roku życia, ale także najmłodsi dorośli w wieku 18-29 lat, zarabiający do 1999 zł netto oraz mieszkańcy metropolii jak Warszawa czy Kraków.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Trzecie, najczęściej wskazywane wyzwanie finansowe dotyczyło remontu domu lub mieszkania. Odpowiedź tę wybrało 18 proc. respondentów, wśród których największą grupę stanowili 30-39 latkowie oraz osoby z dochodem od 7000 zł netto w górę.

To jednak jeszcze nie koniec. Jak się okazuje, jesień Polaków będzie wypełniona również innymi wyzwaniami finansowymi, do których należą wydatki większego kalibru np. sfinansowanie późnego urlopu (15 proc.) czy koszty dokształcania siebie lub dziecka (14 proc.).

Co dziesiąty Polak wskazał z kolei, że wyzwaniem finansowym będzie dla niego wyposażenie mieszkania tj. np. zakup mebli czy sprzętu RTV/AGD (10 proc.). Ponadto 8 proc. ankietowanych wybrało zakup ubrań i obuwia na nową porę roku.

Kredyt dobry na jesień?

W badaniu „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości” zapytano także o to przy jakim jesiennym wyzwaniu Polacy rozważyliby skorzystanie z kredytu gotówkowego, ratalnego lub użycie karty kredytowej.

Jak się okazuje 16 proc. Polaków byłoby gotowych wesprzeć się w ten sposób przy zakupie mieszkania lub domu, a 13 proc. przy ich remoncie. Na dalszych miejscach znalazły się takie wydatki jak zakup samochodu (10 proc.) czy wyposażenie mieszkania np. w meble czy sprzęt RTV/AGD (8 proc.).

Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również