Polacy jednak nie chcą krócej pracować

Udostępnij

Instytut Badań Pollster przygotował na zlecenie „Super Expressu” ciekawe badania. Firma zapytała Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Wyniki są zaskakujące.

Nie chcemy krócej pracować

Aż 54 proc. ankietowanych jest przeciwko temu, by wprowadzić czterodniowy tydzień pracy. Z kolei tylko 46 proc. jest za tym pomysłem.

„Może być wiele powodów niechęci do krótszego tygodnia pracy. Po pierwsze, większość z nas to osoby niepracujące np. emeryci i studenci, więc mogli odpowiedzieć przecząco. Wśród ankietowanych, którzy pracują, są zaś osoby odczuwające satysfakcję z pracy. Oni nie potrafią się bez niej obejść” – skomentował badanie na prośbę „SE” socjolog Jarosław Flis. „Osoby pracujące mogą też obawiać się, że skrócenie czasu pracy, oznacza, że będą mniej zarabiały. Z kolei przedsiębiorcy mogą obawiać się, że zmiana negatywnie wpłynie na pogorszenia sytuacji ekonomicznej firmy. Czyli za odpowiedziami w sondażu mogą stać różne motywacje” – dodał.

Świat idzie w tym kierunku?

Co jednak ciekawe, niedawno eksperymenty dot. czterodniowego tygodnia pracy zakończyły się w USA i w Irlandii. Oba trwały aż pół roku i brało w nim udział aż 903 pracowników z 33 firm. Aż 97 proc. ankietowanych pracowników było zadowolonych z efektów programu. Do podobnych wniosków doszli też pracodawcy.

W Polsce temat krótszego tygodnia pracy podjął niedawno lider KO, Donald Tusk. Mówił o tym w czasie jednego ze spotkań ze zwolennikami KO. Jego pomysł spotkał się jednak z krytyką ekspertów. Wielu uznało, że to szczególnie szkodliwa idea w czasie kryzysu gospodarczego i wysokiej inflacji.

Warto dodać, że krótszy tydzień pracy można byłoby zastosować, ale nie w każdej branży. Możemy wyobrazić sobie np. 4-dniowy tydzień pracy w przypadku niektórych urzędów (możliwe, że o elektorat urzędników walczył za pomocą swojego pomysłu lider PO). W przypadku naszego kraju problemem jest jednak mały park maszynowy. By wprowadzić krótszy tydzień pracy, musimy najpierw mieć bardziej wydają gospodarkę.

Sondaż Instytutu Badań Pollster został przeprowadzony w dniach 25-27 listopada na próbie 1057 dorosłych Polaków.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również