Polacy coraz chętniej inwestują w kryptowaluty! O ich istnieniu wie już 94% z nas

Anonimowy mężczyzna trzyma Bitcoina

Choć od powstania pierwszej kryptowaluty minęło już ponad 14 lat, to zdecydowany skok popularności wirtualnych aktywów dostrzec można było dopiero w 2017 roku, kiedy to kurs Bitcoina wystrzelił o ponad 2500 proc. wzrastając z zaledwie 750 USD w połowie stycznia do niemal 20 000 USD w połowie grudnia. Dziś aktywa te są na tyle popularne, że o ich istnieniu wie już ponad 94 proc. Polaków, a niemal 12 proc. w wieku produkcyjnym deklaruje posiadanie kryptowalut.

Dwa oblicza kryptowalut

Kryptowaluty w ciągu zaledwie 14 lat swojego istnienia zdążyły przejść od niszowej ciekawostki rozwijanej na forach dla entuzjastów kryptografii do prawdziwie globalnego zjawiska. Co ciekawe, zjawiska wzbudzającego tak skrajnie przeciwstawne reakcje, jak mało które rozwiązanie technologiczne.

Istnieją bowiem zarówno kraje, które w kryptowalutach widzą przyszłość w płatnościach online oraz takie, które widzą w nich realne zagrożenie dla bezpieczeństwa systemu finansowego.

Na poziomie mikro można dostrzec podobny poziom polaryzacji. Entuzjaści kryptowalut zapewniają o ich fundamentalnym znaczeniu dla demokratyzacji finansów, redukcji kosztów transakcyjnych czy ochrony przed inflacją. Krytycy postrzegają kryptowalutach jako element bańki spekulacyjnej, na rozwoju której mogą zarobić wyłącznie przestępcy i przed którą należy chronić obywateli.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Właśnie ze względu na ten niejednoznaczny obraz, eksperci Posliego Instytutu Ekonomicznego (PIE) postanowili przyjrzeć się kryptoaktywom i zapytali Polaków, co sądzą na ich temat. Wnioski z przeprowadzonego badania wprost wskazują, iż Polacy nie tylko wiedzą o istnieniu krypto walut, lecz także mają świadomość związanego z nimi ryzyka.

Badanie przeprowadziliśmy metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony WWW) na reprezentatywnej próbie 1220 osób w wieku 18-64.

Polska w czołówce Europy

Z danych TripleA wynika, iż globalnie jest ok. 420 mln posiadaczy kryptowalut, a ponad połowa z nich mieszka w Azji. W podziale na dane demograficzne kryptowaluty posiadają w 63 proc. mężczyźni, 37 proc. kobiety, przy czym 72 proc. jest w wieku poniżej 34 lat i 71 proc. ma wyższe wykształcenie.

Jeśli chodzi zaś o Polskę, nasz kraj zajmuje 37. miejsce w rankingu krajów z największą liczbą posiadaczy kryptowalut i na 34. pozycji pod względem udziału w całej populacji.

Z badania przeprowadzonego przez ING w 2018 r. wynika z kolei, że 77 proc. Polaków słyszało o kryptowalutach, co w Europie plasuje Polskę na drugim miejscu za Austrią (79 proc.). Od tego czasu odsetek ten jednak dość wyraźnie jeszcze wzrósł do 83,3 proc. w 2022 r. i 94 proc. w 2023 r.

Mimo to, zaledwie 6,2 proc. ocenia swoją wiedzę na ten temat jako raczej dużą lub dużą.

Bitcoin i długo, długo nic

Nic więc dziwnego, że najbardziej znaną z kryptowalut jest Bitcoin, którego rozpoznaje 88 proc. osób wiedzących o istnieniu tej klasy aktywów. Drugie w tym zestawieniu jest Ethereum. Tu swoją wiedzę na temat istnienia tej kryptowaluty deklaruje z kolei już zaledwie 27 proc. respondentów.

Polacy są świadomi ryzyka

Bezsprzecznie pozytywnym jest fakt, iż aż 83 proc. osób, które słyszały o kryptowalutach, zgadza się, że inwestowanie w tego typu instrumenty wiąże się ze znacznym ryzykiem utraty środków, przy czym prawie 81 proc. uważa, że to ryzyko jest zbliżone do inwestycji giełdowych.

Mimo to, 23 proc. osób deklaruje, że posiada lub posiadało kiedyś jakąś kryptowalutę. Posiadaczami krypto walut byli najczęściej mężczyźni w wieku 18-34 lat, zamieszkujący miasta do 200 tys. mieszkańców mogący pochwalić się wyższym wykształceniem oraz zarabiający od 2000 do 4999 zł.

Medianową kwotą zainwestowaną w kryptowaluty było 1000 zł, przy czym 37 proc. deklaruje, że stanowiły one mniej niż 1 proc. wszystkich posiadanych aktywów finansowych. Zaledwie co 10 posiadacz kryptowalut przeznaczał na ten cen więcej niż 25 proc. aktywów finansowych.

Dla 56 proc. byłych lub obecnych posiadaczy kryptowalut, stanowiły one aktywa inwestycyjne i spekulacyjne, 34 proc. wykorzystywało je do zakupów produktów i usług, a 28 proc. dokonywało za ich pomocą międzynarodowych transferów pieniężnych.

30 proc. uważa, że na inwestycji zyskało, a 22 proc. straciło pieniądze. Co ciekawe aż 32 proc. twierdzi, że inwestycja w kryptowaluty nie przyniosła im ani zysków, ani strat. 44 proc. deklaruje, że zyski przekroczyły ich oczekiwania, a 43 proc. twierdzi osiągnięte zyski były mniejsze niż pierwotnie zakładali.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments