Polacy chcą przedterminowych wyborów

214

Aż 42 proc. respondentów chce przyspieszonych wyborów parlamentarnych. 35 proc. z kolei ich nie chce, zaś 23 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat – wynika z sondażu zrealizowanego dla „Super Expressu”.

Czekają nas przedterminowe wybory?

Jak podał „Super Express”, PiS zastanawia się nad ogłoszeniem wcześniejszych wyborów do Sejmu i Senatu, które odbyłyby się początkiem 2023 r. Ponoć prezydent Andrzej Duda ma rozwiązać parlament po tym, jak nie uda się pod koniec tego roku przegłosować ustawy budżetowej.

PiS chce w ten sposób przeprowadzić wybory przed tym, jak inflacja w pełni pokaże swoją złowrogą siłę.

Dlatego plan jest taki, że idziemy na wiosnę 2023 r. na wybory, a wcześniej tłumaczymy Polakom powody takiej decyzji i narzucamy odpowiednią narrację – powiedział „SE” anonimowy polityk z obozu PiS.

Czy chcemy wcześniejszych wyborów?

Teraz Instytut Badań Pollster przeprowadził więc badanie, w ramach którego zapytano 1046 dorosłych Polaków, czy chcą wcześniejszych wyborów.

Okazało się, że aż 42 proc. respondentów chce przyspieszonych wyborów parlamentarnych. 35 proc. ich nie chce, zaś 23 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat

Badanie przeprowadzono 28-29 kwietnia br. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1042 dorosłych osób, metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 60 proc.

Ostatni sondaż

Gdyby zaś wybory odbyły się niedzielę 1 maja PiS mogłoby liczyć na 38,4 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska na głosy 27 proc. respondentów. Podium domyka Lewica z wynikiem 10,5 proc. – wynika z ostatniego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.

Dopiero na 4. miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, którą popiera 8 proc. ankietowanych.

Niewiele mniej zdobywa Konfederacja, która może liczyć na 7,3 proc. głosów.

PSL-Koalicja Polska otrzymałaby 6,7 proc. głosów.

Do Sejmu nie weszłoby Kukiz’15. Partię popiera tylko 1,8 proc. respondentów

0,3 proc. ankietowanych wskazało, że oddałoby głos na inne ugrupowanie.

Takie wyniki przełożyłyby się na sukces PiS, ale partia i tak musiałaby szukać koalicjanta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments