POGROM BANKÓW po obniżce stóp przez NBP! [VIDEO]

Udostępnij

Kryzys gospodarczy rozwija się i idzie w parze z epidemią koronawirusa. NBP właśnie w odpowiedzi na to pierwsze obcięło stopę procentową o 50 pkt bazowych. Jak wpłynie to na gospodarkę?

Skutki decyzji NBP dla banków

Ekonomiści mogą uważać, że inwestorzy i konsumenci teraz jeszcze chętniej zaczną brać kredyty, zaś ci z oszczędnościami wydadzą je np. na giełdzie, bowiem oszczędzanie na lokacie przestaje się – w kontekście inflacji – opłacać.

W poniższym video zastanawiamy się jednak, jak wszystko to wpłynie na banki. Najprawdopodobniej negatywnie na same instytucje oraz na rentowności obligacji. Jednocześnie jednak polski złoty zaskakująco dobrze się zachował. W dłuższej perspektywie grozi to jednak i tak inflacją.

WIG 20

Należy zwrócić też uwagę na to, że WIG20 jest bardzo obciążony bankami i właśnie przez to – na tle innych rynków giełdowych, które co prawda podczas dzisiejszej sesji europejskiej zatrzymały swoje wzrosty – WIG20 spada najmocniej. Najwięcej wśród banków traci Milienium i BNP natomiast Alior oddał połowę wczorajszych zysków i utrzymuje trend spadkowy. Po drugiej stronie barykady stoi z kolei telekomunikacja ze wzrostami sięgającymi 10% na Play czy Orange a miedź wraz z KGH korygują ostatnie wzrosty.

Ostatnią decyzją RPP stopy procentowe zostały obniżone o kolejne 50 punktów bazowych do następujących poziomów:

  • stopa referencyjna z 1 proc. do 0,5 proc.
  • stopa lombardowa z 1,5 proc. do 1 proc.
  • stopa depozytowa z 0,5 proc. do 0,0 proc.
  • stopa redyskontowa weksli z 1,05 proc. do 0,55 proc.
  • stopa dyskontowa weksli z 1,1 proc. do 0,6 proc.

„Fakt ten sprawia, że stopy procentowe znalazły się na najniższych poziomach w historii. Mówiąc wprost, oznacza to, że tak taniego pieniądza nie mieliśmy w Polsce jeszcze nigdy w historii. Dekadę temu oprocentowanie wynosiło 3,5% a jeszcze na początku XXI wieku sięgało prawie 20%” – zauważa na naszych łamach Arkadiusz Jóźwiak.

Decyzje NBP skomentował premier Mateusz Morawiecki, który zauważył, że „polskie PKB ucierpi na kryzysie […] Będzie mocne uderzenie w polski wzrost gospodarczy. […] Jestem przekonany, że wyjdziemy z kryzysu najpóźniej za rok. Ale w jakim kształcie – to zależy od spójności programów zaproponowanych i przedsiębiorców: jak będą walczyć o miejsca pracy w oparciu o ten program.”

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również