Podpisano umowę na projekt pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Udostępnij

Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały dziś umowę z konsorcjum amerykańskich spółek Westinghouse i Bechtel na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która stanie w gminie Choczewo na Pomorzu. Budowa rozpocznie się w 2026 roku, pierwszy blok ma być uruchomiony 7 lat później.

Premier Morawiecki o pierwszej polskiej elektrowni jądrowej wprost najbogatsi

W środę Polskie Elektrownie Jądrowe oraz amerykańskie firmy: Westinghouse i Bechtel podpisały umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, w gminie Choczewo na Pomorzu.

W związku z tym wydarzeniem, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że “dzisiaj Polska otwiera nowy rozdział w energetyce jądrowej. Tak jak wiek XX należał do węgla, ropy, tak wiek XXI należy do atomu”.

Szef rządu zapowiedział, że “Polska będzie miała superbezpieczną i supernowoczesną elektrownię jądrową. Ta elektrownia atomowa cementuje współpracę polsko-amerykańską na trzech polach: bezpieczeństwa, energetyki i na polu gospodarczym”.

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że “nie możemy ryzykować stabilności systemu energetycznego, stabilności całej naszej gospodarki w oparciu o niestabilne źródła energii. Jedynym czystym, stabilnym źródłem energii, które jest zweryfikowane co do bezpieczeństwa, jest energetyka jądrowa”.

Premier Morawiecki ocenił ponadto, że Polska stawia ważny krok na drodze do uniezależnienia się energetycznego od krajów, które nie są stabilne. Szef rządu dodał przy tym, że “chcemy mieć stabilny węgiel tak długo jak będzie on potrzebny. Jednak wchodząca w to miejsce energetyka jądrowa będzie dla Polski absolutnie kluczowa”.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej stwierdziła z kolei, że chce aby “w ramach tej współpracy lokowano w Polsce kolejne elementy łańcucha dostaw w energetyce jądrowej, by polskie firmy zwiększały swoje kompetencje i brały udział w podobnych projektach na całym świecie”.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska dodała, że przedstawiciele polskiego przemysłu będą brały udział w procesie projektowania elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Kiedy ruszy budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej?

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa ma stanąć w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, w gminie Choczewo na Pomorzu. W ubiegłym tygodniu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.

Zastosowana zostanie tu technologia amerykańskiej firmy Westinghouse, która produkuje reaktory AP1000. Łączna moc bloków jądrowych pierwszej w Polsce elektrowni atomowej wyniesie maksymalnie 3750 megawatów. Elektrownia jądrowa podczas spalania uranu

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapowiedziała już, że budowa obiektu ruszy w 2026 roku. Raport środowiskowy przewiduje, że szacowana liczba pracowników na etapie prac przygotowawczych wyniesie około 1750 osób i będą to głównie osoby pochodzące z regionu.

Natomiast liczba pracowników zatrudnionych na etapie budowy i rozruchu będzie się systematycznie zmieniała – w szczytowym momencie na budowie pracować może nawet około 8 tysięcy osób.

Rządowy plan zakłada, że pierwszy blok elektrowni jądrowej w naszym kraju ma zostać uruchomiony 2033 roku. Kolejne bloki mają być uruchamiane co dwa-trzy lata. Cały polski program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od 6 do 9 gigawatów.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również