Poddanie Azowstalu – dumy Ukrainy ostatnich miesięcy

241

Obrona Mariupola już dobiegła końca. Ukraińscy obrońcy – 264 żołnierzy, głównie 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej i pułku Azow – wcześniej uwięzieni w podziemiach zakładów przemysłu metalurgicznego Azowstal, poddali się, najprawdopodobniej po wynegocjowaniu przez Kijów warunków ich ewakuacji.

Eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) twierdzą, że siły ukraińskie chcą w ten sposób ocalić bohaterskich obrońców Mariupola, Rosji zaś zależy na jak najszybszym ogłoszeniu zwycięstwa w tym mieście.

Mimo to Kreml, w obliczu niezadowolenia części rosyjskich elit i społeczeństwa, oczekujących całkowitej kapitulacji miasta, nadal może odmówić wymiany ukraińskich żołnierzy z Azowstalu na rosyjskich jeńców wojennych. Co w praktyce poddanie huty Azowstal będzie oznaczało dla ukraińskiej armii? Czy te zakłady pełniły rolę strategiczną w wojnie, czy ich utrata będzie miała w tej chwili tylko znaczenie symboliczne i może niekorzystnie wpłynąć na morale broniącego się narodu?

Dalsza obrona Azowstalu nie miała sensu

Ewakuacja 264 ukraińskich żołnierzy z terenów zakładów Azowstal oraz będące komentarzem do niej słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o tym, że Ukraina „potrzebuje bohaterów, ale żywych”, świadczą prawdopodobnie o tym, że to władze w Kijowie zdecydowały się na poddanie tego ostatniego ogniska oporu w Mariupolu.

Mariupol był już pod kontrolą Rosjan Rosyjski czołg

Ewakuacja żołnierzy z Azowstalu nie oznacza wbrew pozorom decyzji o kapitulacji Mariupola. Miasto bowiem padło już dawno i niestety, poza zakładami Azowstal, znajduje się pod całkowitą kontrolą sił rosyjskich. W efekcie, dalsza walka obrońców zakładów Azowstal miałaby bowiem jedynie symboliczne znaczenie.

Uratowanie żołnierzy pozytywnie wpłynie na ukraińskie morale

Nie ma żadnych wątpliwości, że skończyłaby się ona prędzej czy później śmiercią ukraińskich obrońców. Z punktu widzenia władz Ukrainy, uratowanie żołnierzy walczących na terenie Azowstalu, jest o wiele ważniejsze niż ich ofiara. Obrońcy zakładów Azowstal, tak jak niegdyś obrońcy lotniska w Doniecku i tak stali się już legendą.

W efekcie, z punktu widzenia morale ukraińskiej armii, powodzenie ewentualnej ewakuacji ukraińskich żołnierzy będzie miało bardzo pozytywny wydźwięk. Oznaczać będzie bowiem wysłanie wyraźnego sygnału do innych ukraińskich jednostek i innych żołnierzy, że władze w Kijowie – inaczej niż władze w Moskwie – nie traktują swoich ludzi jak mięsa armatniego i starają się ocalić każdego żołnierza.

Czy ewakuacja ostatecznie się powiedzie?

Pytaniem, na które niestety nie mamy jeszcze dziś odpowiedzi, jest to, czy w ślad za już przeprowadzoną ewakuacją pójdą dalsze jej etapy i przede wszystkim – czy Rosjanie dotrzymają warunków wspomnianego wyżej porozumienia dotyczącego wymiany obrońców Azowstalu na rosyjskich jeńców wojennych.

Jak już zostało wspomniane, na terenie zakładów Azowstalu walkę toczyli żołnierze pułku Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej oraz pojedynczy żołnierze z innych jednostek. Los tych pierwszych wydaje się być szczególnie zagrożony. Pułk Azow jest bowiem obiektem wyjątkowej nienawiści ze strony Rosjan, a jego żołnierze w rosyjskich mediach określani są mianem najniebezpieczniejszych nazistów.

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej chce jeszcze zablokować wymianę

Warto również dodać, że na niektórych popularnych rosyjskich kanałach w serwisie społecznościowym Telegram poruszając temat wojny, obywatele Rosji nie kryli oburzenia negocjacjami. Powszechnie wyśmiewano tam rosyjski resort obrony za rokowania z ukraińskimi „terrorystami” i „nazistami”.

W efekcie, rosyjskim propagandzistom trudno będzie pogodzić triumfalny przekaz o zdobyciu Mariupola z doniesieniami o nagłych pertraktacjach, które prowadziły do wynegocjowania kapitulacji. Z tego powodu Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej (izba rosyjskiego parlamentu) chce zablokować możliwość takiej wymiany, o czym wczoraj poinformował jej przewodniczący Wiaczesław Wołodin.

Dlaczego Rosja zgodziła się na wymianę jeńców? Azowstal przed wojną

Według ekspertów amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną. Kreml mógł zgodzić się na przyjęcie opisanych wyżej warunków kapitulacji huty Azowstal, aby przyśpieszyć ogłoszenie objęcia pełnej kontroli nad Mariupolem. “Szybkie” zwycięstwo w tym mieście ma bowiem zatrzeć w Rosji krytykę po nieudanej przeprawie przez rzekę Doniec, którą rosyjscy najeźdźcy chcieli na drugi brzeg.

O prawdopodobieństwie takiego scenariusza ma świadczyć planowany w dniach 18-21 maja objazd prasowy dla zagranicznych dziennikarzy po okupowanych terytoriach Ukrainy, przygotowywany w pośpiechu przez rosyjski resort obrony.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim oświadczeniu przyznał, że do porozumienia w sprawie ewakuacji doprowadziły wysiłki między innymi Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz ONZ. Szczególnie udział tej ostatniej organizacji wydaje się kluczowy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments