PlayStation 5 w Polskim sklepie! Czy właśnie poznaliśmy, cenę najnowszej konsoli japońskiego producenta gier?

469

PlayStation 5O PlayStation 5, mówi się już od dawna, w sieci można znaleźć wiele spekulacji na temat nowej generacji konsol. PlayStation będąc wieloletnią globalną marką nauczyła się już wiele, od genialnej sprzedaży, po widmo spadku na samo dno.

Historia konsoli PlayStation

PlayStation to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, nie tylko wśród środowiska graczy ale także wśród innych, którzy kojarzą markę PlayStation ze światem gier cyfrowych.

Historia tej niezwykłej marki zaczyna się w 1994 roku, w grudniu tego roku debiutuje w Japonii PlayStation X (PSX), a w 1995 roku w Stanach Zjednoczonych i Europie. Bez wątpienia od tego momentu rozpoczyna się nowa era gier cyfrowych na świecie, PlayStation od początku zyskuje olbrzymią rzeszę fanów na całym świecie.

Pierwsza konsola Sony, przyniosła również rewolucję pod względem nośników danych, czyli płyty CD, które stały się najbardziej popularnym formatem do wydawania gier wideo.

Druga generacja konsoli od Sony

Kolejna generacja konsoli japończyków, przyniosła dla firmy olbrzymi sukces. W 2000 roku debiutuje PlayStation 2 (2004 roku PlayStation 2 Slim), która rewolucjonizuje rynek urządzeń multimediów domowych. Wraz z konsolą PS2 pojawia się napęd DVD, pozwalający nie tylko grać na konsoli ale również odtwarzać filmy, stając się centrum domowej rozrywki.

To co wyróżniało urządzenie japończyków na rynku wśród konkurencji, to ogromna biblioteka gier wydawanych na konsolę co przyniosło marce PlayStation sprzedaż urządzeń w zawrotnej liczbie ponad 150 milionów egzemplarzy.

Playstation 2 pozwalało również na podłączenie konsoli do sieci, przy wykorzystaniu kabla ethernet, jak i również rozbudowywanie jej poprzez wiele dodatkowych akcesoriów tak jak, mikrofony do karaoke, buzzery pozwalający grać w teleturnieje, czy cyfrową kamerę EyeToy.

PS3 i jej problemy

Trzecia generacja PlayStation, stanęła przed nie lada wyzwaniem, jakim było zastąpienie swojej poprzedniczki. W 2006 roku na rynku amerykańskim i japońskim debiutuje kolejna odsłona konsoli PlayStation 3 (w 2007 na rynku europejskim). Konsola od początku miała pod górkę, zadebiutowała w momencie w którym sprzedaż PlayStation 2 wciąż utrzymywała się na wysokim poziomie, a biblioteka gier na PS2 wciąż poszerzała się o kolejne tytuły.

Dodatkowo nowej konsoli od japońskiego producenta nie sprzyjał fakt, że konkurencja na rynku nie próżnowała i PS3 musiało konkurować z urządzeniami takimi jak Microsoft Xbox 360 oraz Nintendo Wii.

Niewątpliwie na gorszą sprzedaż PlayStation 3, miał wpływ fakt, że cena konsoli zapowiedziana podczas oficjalnej prezentacji to kwota rozpoczynająca się od 500$, gdzie konkurencja oferowała swoje urządzenia w cenie 300$, dodatkowo premiera PS3 niefortunnie zbiegła się z globalnym kryzysem finansowym na świecie i większości użytkowników nie było wstanie wydać na nową konsolę 500$.

Gwoździem do trumny dla firmy Sony i marki PlayStation, mogło stać się włamanie hakerskie do sieci PlayStation Network w 2011 roku, którego skutkiem było włamanie się do sieci PlayStation i wykradnięcie danych ponad 70 milionów użytkowników.

To co uratowało PlayStation przed kompletną katastrofą były niesamowicie dobre tytuły gier wydawane jedynie na tą konsolę oraz znane już z PS2, centrum domowej rozrywki, które zostało jeszcze bardziej rozbudowane i przyjemniejsze dla użytkownika.

Czwarta generacja PlayStation

W 2013 roku, na światowym rynku debiutuje PlayStation 4, która ma na celu konkurowanie głównie z konsolą od Microsoftu Xbox One, a w późniejszym czasie z Nintendo Switch.

Sony w swojej czwartej generacji konsol nie zdecydowała się na innowacyjne kroki w nowym urządzeniu. Nowa konsola japończyków skupiła się głównie na społeczności graczy, tworząc wiele ekskluzywnych gier na wyłączność aby przyciągnąć do siebie jak największą rzeszę użytkowników. Konsola miała również pozwolić na płynną grę online, aby skupiać wokół konsoli dużą społeczność graczy.

W 2016 roku, rodzina PS4 poszerzyła się o PlayStation 4 Slim oraz PlayStation 4 Pro.

PlayStation 5 – najnowsza generacja konsoli od Sony. Czy najlepsza?

W czerwcu 2020 roku, Sony w końcu postanowiło oficjalnie pokazać swoją konsolę szerszej publiczność. Konsola będzie oferowana z napędem oraz bez, nowym kontrolerem nazwanym DualSense, super szybkim dyskiem SSD oraz szeregiem akcesoriów. To co najważniejsze dla społeczności graczy, w dniu premiery, bądź krótko po niej powinny być już dostępne gry na nową konsolę.

Sony bez wątpienia od wielu lat znajduje się na szczycie konsolowego wyścigu ale czy siedmioletnia nieobecność nowej generacji konsol będzie w stanie nadrobić różnicę wydajnościową do PC’tów?

Ile ma kosztować PlayStation 5 i kiedy trafi do sprzedaży?

Po prezentacji Sony z czerwca tego roku, pozostały już dwie największe niewiadome, cena oraz data premiery. W sieci można znaleźć wiele spekulacji na ten temat, ceny wahają się od 2000 złotych, nawet do 5000 złotych przy najwyższej konfiguracji.

Ostatnio w sieci pojawiła się oferta od jednego z Polskich sklepów podając kwotę 2499 złotych (niestety oferta już zniknęła ze strony sprzedawcy). Kwota 2499 złotych wydaje się być atrakcyjną ceną za urządzenie na którym będziemy mogli nie tylko grać ale i korzystać z innych usług.

W czasach, kiedy to część smartfonów u znanych producentów, oscyluje w kwotach od 2000 złotych do nawet ponad 6000 złotych, wydatek na urządzenie służące domowej rozrywce w kwocie 2499 złotych, wydaje się dość niskim kosztem.

Niestety producent nie podaje kiedy zobaczymy nową konsolę na pułkowych sklepach, ani nie pozwala na składanie pre-orderów na sprzęt. Analitycy szacują, że będzie to okres przedświąteczny (koniec listopada), bądź świąteczny (początek grudnia). Warto przypomnieć, że cena PlayStation 4 w Polsce rozpoczynała się od kwoty 1799 złotych i w górę w zależności w jakiej konfiguracji chcieliśmy zakupić konsolę.

Kompatybilność wsteczna gier na PlayStation 5?

Sony oficjalnie poinformowało, że znaczna większość tytułów z PlayStation 4 będzie dostępna również na PlayStation 5, producent konsoli nie podał jednak w jaki sposób taka funkcja będzie implementowana. Mało prawdopodobne jest aby płyty z PlayStation 4 współpracowały z najnowszą odsłoną konsoli Sony.

Jednakże część graczy ma nadzieję, że gry zakupione w usłudze PlayStation Store, będą możliwe do pobrania na PlayStation 5, oczywiście z poprawioną jakością i wydajnością danego tytułu.

Można założyć, że po premierze PlayStation 5, japoński producent pozwoli na kompatybilność wsteczną wybranym ekskluzywnym tytułom z PS4, tak aby przyciągnąć obecnych graczy PS4 na PS5.

Ceny gier na PlayStation 5

Zakup nowej konsoli to nie jedyny wydatek z jakim spotka się nowy użytkownik. Nowa generacja konsol, może oznaczać również wzrost cen zarówno gier pudełkowych jak i tych w formie digital. Prawdopodobnie będzie to podyktowane wzrostem cen w całej branży gier.

Tworzenie nowych produkcji, większych, bardziej rozbudowanych mechanik, piękniejszych światów, będzie wymagało od producentów większych nakładów finansowych na daną produkcję, a to przełoży się na wzrost cen gier.

Optymistyczny scenariusz zakłada kwotę rzędu 299 złotych, a pesymistyczny scenariusz mówi o kwocie rzędu 349 złotych w wersji standardowej, w dniu premiery gry na rynku.

Porównanie PlayStation 5 z konkurencją

PlayStation 5 na rynku konsolowych urządzeń będzie miało jednego głównego konkurenta, najnowszą konsolę Microsoftu Xbox Series X. Ceny obu konsol mają być porównywalne do siebie, zapewne różnica będzie polegać na ofercie w jakiej kupimy wybraną konsole.

Specyfikacja obu konsol będzie stosunkowo podobna, z niewielkimi różnicami, które nie będą znacząco odczuwalne dla przeciętnego gracza. Jeśli chodzi o samą wydajność konsoli, w dużej mierze będzie ona zależeć od optymalizacji gry, w którą gracz będzie chciał zagrać.

Największą różnicę będzie można zauważyć w konstrukcji obu konsol. Xbox postawił na jednolitą konstrukcję swojego urządzenia, natomiast Sony postanowiła obrać zupełnie inną taktykę i ubrać konsolę w bardziej futurystyczny styl.

Prawdopodobnie obie konsole będą największymi konsolami obu producentów. Jednakże na pojedynek benchmarkowy obu konsol, należy jeszcze poczekać do premiery.

Czy warto kupić PlayStation 5?

Bez wątpienia nowa generacja konsol budzi wiele emocji, w dużej mierze tych pozytywnych, ponieważ fani japońskiego producenta, są spragnieni nowego urządzenia do grania.

Obietnica wstecznej kompatybilności gier na pewno przekona wielu użytkowników do kupna nowej konsoli już w dniu premiery. Ciężko jest określić w jakim stopniu konstruktorom Sony udało się dogonić wydajnościowo komputery stacjonarne i czy nowa konsola japończyków będzie lepszą od konkurencyjnej na rynku konsoli Microsoftu. To co zawsze wyróżniało PlayStation z tłumu, to bogata biblioteka gier na wyłączność i zapewne w tym aspekcie Sony będzie chciało przyciągnąć kolejne pokolenia graczy.

Bez wątpienia czas izolacji domowej pokazał nam jak ważną rolę spełniają urządzenia rozrywki domowej w naszym otoczeniu, czy nowa generacja przeniesie nas na jeszcze wyższy poziom domowej rozrywki? Z odpowiedziami zapraszam do sekcji komentarzy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments