Płatności zbliżeniowe bez PIN już do 100 zł

Udostępnij

W związku z epidemią koronawirusa Visa i Mastercard zwiększają maksymalną kwotę transakcji zbliżeniowych bez PIN.

Operatorzy kart płatniczych podwyższają teraz limity w płatnościach zbliżeniowych bez PIN. Te wzrosną do 100 zł. To efekt zarówno rekomendacji WHO, ale też NBP.

Gotówka a koronawirus

Jeśli wasze matki mówiły wam w dzieciństwie, by nie dotykać pieniędzy, bo te przenoszą zarazki, zapewne miały rację (kogo jak kogo, ale mamy to trzeba się słuchać!). Rodzice ekspertów z WHO i NBP mówili im chyba to samo. Teraz tych ostatnich posłuchali też decydenci w Visa i Mastercard.

Przypomnijmy, że dotąd w naszym kraju płatności zbliżeniowe bez PIN były możliwe do 50 zł.

Visa i Mastercard na froncie walki z wirusem

„W odpowiedzi na oczekiwania regulatora, handlowców i konsumentów, 19 marca 2020 r. obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u (50 zł), zostanie podniesiony do wysokości 100 zł – informuje teraz Visa – Użytkownicy kart Visa mogą skontaktować się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się, kiedy będą mogli korzystać z podwyższonego limitu” – czytamy dalej.

Z kolei użytkownicy Mastercard będą mogli cieszyć się taką wygodą od jutra.

– Posiadacze kart Mastercard będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności wprowadzania kodu PIN do 100 złotych wszędzie tam na terenie Polski, gdzie terminale POS zostaną odpowiednio zaktualizowane do akceptowania podwyższonego limitu – informuje biuro prasowe giganta.

Koronawirus w Polsce

Media informują dziś, że w naszym kraju na koronawirusa zachorowało dodatkowo: 13 osób z woj. dolnośląskiego, trzy osób z woj. kujawsko-pomorskiego, dwie osób z woj. podkarpackiego i po jednej osobie z woj. lubuskiego i warmińsko-mazurskiego. Ogólnie liczba osób zakażonych wirusem z Wuhan wynosi teraz więc 325. Niestety pięć osób zmarło.

W Polsce trwa też kwarantanna. Władze proszą obywateli, by ci, jeżeli nie muszą, pozostawali w domach. Do tego apelują do firm, by te zezwalały pracownikom na pozostawanie w domach.

Wczoraj rząd zaprezentował też swój program walki z kryzysem gospodarczym, który jest niejako efektem epidemii.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również