PKW zarejestrowało 22 komitety wyborcze

210

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w piątek wieczorem aż 22 komitety wyborcze kandydatów na prezydenta. Jednemu odmówiono rejestracji. Dwa muszą usunąć wady w dokumentacji zgłoszenia.

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie obędą się 28 czerwca. Cała procedura jest podzielona na etapy. W piątek minął termin składania zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego i zawiadomień o uczestnictwie w wyborach, dokonanych przez komitety wyborcze, które zarejestrowały się w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja 2020 r. Wiemy, że do PKW trafiło aż 25 zgłoszeń.

Kto wystartuje na prezydenta?

W piątek PKW zarejestrowała 22 komitety: Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Roberta Biedronia, Szymona Hołowni, Krzysztofa Bosaka, Stanisława Żółtka, Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno, Romualda Starosielca, Kazimierza Świtonia, Grzegorza Sowy, Marcina Bugajskiego, Leszka Samborskiego, Rolanda Dubowskiego, Krzysztofa Urbanowicza, Andrzeja Dariusza Placzyńskiego, Jerzego Walkowiaka, Piotra Stanisława Bakuna, Sławomira Grzywy i Wiesława Lewickiego.

Instytucja wezwała do usunięcia wad dwa komitety: Waldemara Włodzimierza Witkowskiego i Zbigniewa Antoniego Wesołowskiego. Odmówiono rejestracji jednemu komitetowi – Andrzeja Voigta.

Ilu Polaków może oddać głos?

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała też komunikat o liczbie wyborców ujętych w rejestrach wyborców na terenie całego kraju. Według stanu na 31 marca 2020 r. liczba ta wynosi 29 857 988 osób.

Przypomnijmy, że wybory miały odbyć się 10 maja, ale zostały przełożone, głównie z powodu epidemii koronawirusa. Zgodnie z postanowieniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek I tura elekcji prezydenckiej odbędzie się 28 czerwca. Jeśli wtedy nie wybierzemy głowy państwa, czeka nas II tura. Dziś największe szanse, by do niej wejść mają obecny prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Tym razem wybory będą miały charakter mieszany – wyborcy mogą zagłosować w lokalach wyborczych lub drogą korespondencyjną.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments