PKN Orlen planuje złożyć w KE wniosek ws. przejęcia PGNiG do końca 2020 roku

314

PKN OrlenPKN Orlen planuje złożyć wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) do końca 2020 roku, poinformował członek zarządu spółki ds. finansowych Janusz Szewczak.

„Wniosek w sprawie PGNiG planujemy złożyć do Komisji Europejskiej do końca grudnia” – powiedział Szewczak w trakcie wideokonferencji.

Wcześniej płocki koncern zapowiadał, że cały proces przejęcia kapitałowego gazowej spółki to najprawdopodobniej kwestia „kilkunastu miesięcy”.

W połowie lipca br. PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG. Skarb Państwa posiada 71,88% udziału w kapitale zakładowym PGNiG.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments