Pojawiły się trzy nowe ulgi podatkowe! Pamiętaj o nich rozliczając PIT

382

W miniony weekend minął dokładnie tydzień od kiedy możemy rozliczyć się z fiskusem za pomocą usługi Twój e-PIT. W tym czasie Polacy złożyli ponad milion deklaracji podatkowych za rok 2019. Rozliczając się warto pamiętać, że w tym roku pojawiły się aż trzy nowe ulgi podatkowe. Do kiedy musimy się rozliczyć? Co możemy odliczyć w rozliczeniu? I co najważniejsze, kiedy otrzymamy zwrot ewentualnych nadpłat?

Jak rozliczyć się z podatku za 2019 rok?

Od 15 lutego 2020 roku Polacy mają możliwość złożenia swoich deklaracji podatkowych za rok 2019 korzystając z usługi Twój e-PIT. W tym roku w życie wchodzą pewne korzystne dla podatników zmiany, w tym trzy nowe ulgi podatkowe.

Zmianom nie uległy natomiast terminy składania rozliczeń podatkowych. Pracodawcy mieli czas do końca stycznia, by przekazać do urzędów PIT-11. Termin dostarczenia go pracownikom mija wraz z końca lutego, natomiast my mamy czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym do 30 kwietnia.

W oparciu o PIT-11 należy rozliczyć PIT-36 lub PIT-37. Są to zeznania główne, które trzeba złożyć do urzędu skarbowego do końca kwietnia. Rozliczać można się przez internet i jest to sposób by dostać zwrot ewentualnych nadpłat jak najszybciej. Portal Twój e-PIT działa od 15 lutego. Rozliczenie się za jego pomocą nie jest trudne, gdyż są tam już nasze gotowe deklaracje, które powinniśmy jedynie sprawdzić i ewentualnie poprawić.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w ciagu pierwszych ośmiu dni funkcjonowania usługi Twój e-PIT złożono za jej pomocą ponad 1 mln deklaracji. Rozliczanie za pomocą usługi Twój e-PIT jest o tyle proste, że wystarczy zalogować się do swojego profilu na stronie www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, gdzie czeka już na nas automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe dla osób fizycznych.

Podatnik, który skorzysta z usługi, nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Jedyne co trzeba zrobić, to je sprawdzić i ewentualnie poprawić, zaznaczyć ulgi, z których chcemy skorzystać, wybrać właściwą Organizację Pożytku Publicznego, na konto której zamierzamy przekazać 1% podatku (jeżeli jest taka sam jak przed rokiem, system automatycznie ją zaproponuje) i złożyć zeznanie. Całość zajmuje zaledwie kilka minut. Od tego momentu liczony będzie skrócony, 45-dniowy termin na ewentualny zwrot nadpłaty podatku.

Sprawdź, co możesz odliczyć

Składając zeznanie podatkowe warto pamiętać o możliwości skorzystania z ulg podatkowych. W rozliczaniu za rok 2019 pojawiły się aż trzy nowości:

 1. Zwolnienie z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego dla osób, który zatrudnieni są na umowę o pracę bądź zlecenie i nie ukończyły 26. roku życia. Dotyczy to jednak tych, których roczny dochód nie przekroczył 85 528 zł. Jako że przepisy obowiązywały jedynie przez część ubiegłego roku, to limit został odpowiednio zmniejszony i wynosi 35 636 zł. Samozatrudnieni bądź posiadający umowę o dzieło muszą rozliczać się na normalnych warunkach.
 2. Ulga termomodernizacyjna, w ramach której można odliczyć sobie wszelkie wydatki związane z termomodernizacją. Limit wynosi 53 tys. zł.
 3. Możliwość odliczenia darowizny na cele edukacji zawodowej, czyli środków przekazanych szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe oraz innym publicznym placówkom. Maksymalny poziom odliczeń z tego tytułu to 6 proc. osiągniętego dochodu.

Poniżej prezentujemy pełną listę ulg podatkowych, z których można skorzystać skąldajac rozliczenie za 2019 rok:

 • ulga na internet,
 • ulga na dziecko,
 • składki ZUS, zdrowotne, emerytalne (IKZE),
 • składki zdrowotne,
 • ulga dla krwiodawców,
 • darowizny na cele szlachetne bądź cele kultu religijnego,
 • ulgi dla niepełnosprawnych,
 • ulga dla młodych poniżej 26. roku życia,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • odliczanie darowizny na cele edukacji zawodowej.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments