PiS z dużą przewagą nad KO

Jacek Kurzępa pis sondaż

CBOS podał wyniki nowego sondażu poparcia dla partii politycznych. Okazuje się, że Zjednoczona Prawica (PiS i Solidarna Polska) ma sporą przewagę nad największym ugrupowaniem opozycyjnym.

ZP nad KO

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) ma spory problem. Jeśli wierzyć nowemu sondażowi CBOS, Zjednoczona Prawica mocno przegoniła tę największą siłę opozycyjną w Polsce.

Obóz rządzący popiera dziś 31 proc. zapytanych o preferencje wyborcze Polaków. KO – tylko 21 proc. Oznacza to, że ZP ma nad KO aż 10 proc. przewagi.

Potencjalny koalicjant KO – Polska 2050 – może pochwalić się wynikiem 10 proc.

Konfederację popiera 7 proc. ankietowanych. Sojusz liberałów i narodowców to ostatni partia, jaka weszłaby do Sejmu. Poza parlamentem byłaby Lewica (4 proc.), PSL-Koalicja Polska (2 proc.).

Po 1 proc w badaniu uzyskały Porozumienie Jarosława Gowina i Kukiz’15 Pawła Kukiza, którego posłowie i tak zapewne trafią na listy ZP.

Przy badaniu wykorzystano procedurę mixed mode (ankietowani wybierali metodę wykonania badania).

Efekt Tuska?

Warto dodać, że słaby wynik KO może być efektem ostatniej wpadki Donalda Tuska.

Lider PO powiedział ostatnie takie oto zdanie: – Demotywuje mnie świadomość, że będę musiał kandydować. To jest tak upiorna myśl, że ja będę tam z powrotem siedział… na tej Wiejskiej. Słowa padły w studiu TVN 24, gdy myślał, że widzowie stacji jeszcze go nie słyszą.

Instytut Badań Pollster zapytał w odpowiedzi Polaków, czy ci są zdania, że lider PO powinien w ogóle kandydować do parlamentu.

Okazuje się, że aż 52 proc. Polaków nie chce Donalda Tuska w Sejmie – wynika z sondażu Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”.

Tuska broniła w social mediach prowadząca program TVN 24, którego gościem był lider PO. Tłumaczyła, że słowa polityka wyrwano z kontekstu. „Kontekst ma znaczenie – rozmawialiśmy o stylu obecnego parlamentaryzmu – w tym o zachowaniu marszałka Terleckiego wobec dziennikarzy, a więc przecież także wobec naszych widzów” – pisała Agata Adamek na Twitterze.

Tylko 37 proc. jest innego zdania, a 11 proc. nie miało zdania w tej sprawie. O sprawie szerzej pisaliśmy w tym miejscu.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments