PiS wygrywa wybory, ale nie rządzi – analiza nowego badania

Udostępnij

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w miniony weekend, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość. Nie mogłoby jednak liczyć na samodzielne rządy – wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Nowy sondaż

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 14 do 16 kwietnia metodą CATI&CAVI (50/50) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość (a dokładniej: Zjednoczona Prawica) mogłoby liczyć na największe poparcie. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 33,1 proc. respondentów (wzrost o 0,6 pkt. proc. w porównaniu z sondażem sprzed dwóch tygodni).

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, na którą, chce obecnie głosować 25,1 proc. osób (wzrost o 2 pkt.). Na 3. pozycji mamy PSL-Polskę 2050 (14,3 proc., spadek o 0,6 pkt.). W badaniu, jak widać wzięto pod uwagę wspólny start obu partii. Jak na razie jednak taka inicjatywa nie została oficjalnie ogłoszona ani przez Szymona Hołownię, ani przez Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Kolejne miejsca w sondażu zajęły Lewica (9,4 proc., spadek o 1,8 pkt.) oraz Konfederacja (9,3 proc., wzrost o 1 pkt. proc.). To już wszystkie ugrupowania, które wprowadziłyby do Sejmu posłów. Koalicja Agrounii i Porozumienia (0,4 proc.) nie przekroczyłaby progu 5 proc.. Blisko co 12 ankietowany nie potrafił wskazać, na kogo oddałby głos, gdyby wybory odbywały się w miniony weekend.

Podział mandatów

Na podstawie wyników powyższego sondażu United Surveys prof. Jarosław Flis obliczył dla WP podział mandatów w Sejmie. I tak PiS miałby 183 mandaty, KO – 134, Polska 2050-PSL – 68, Lewica i Konfederacja – po 37, mniejszość niemiecka – jeden.

Jak więc widać, PiS nie miałoby samodzielnej większości. Mogłoby jednak próbować koalicję z Konfederacją i grupą posłów np. z Lewicy i PSL (nie takie egzotyczne sojusze zna historia polityki). Warto dodać, że alternatywą byłby rząd KO, Polski 2050, PSL i Lewicy Rządy takiego gabinetu też nie byłyby jednak proste, bowiem w Polsce 2050 są politycy wolnorynkowi, którym ciężko byłoby się dogadać z ich odpowiednikami z partii Razem, skrajnie lewicowej formacji, która jest częścią Lewicy.

Jak więc widać, przed nami emocjonujące miesiące. Wybory odbędą się najpewniej w październiku br.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również