PiS wygrałoby wybory, ale nie rządziłoby – sugeruje nowy sondaż

Udostępnij

Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory do Sejmu, nie miałaby większości, by rządzić – wynika z sondażu, przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski.

PiS ma problem

Na PiS chce zagłosować 32,4 proc. ankietowanych przez United Surveys. To wzrost o 0,3 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania, jakie miało miejsce w drugiej połowie października. Druga w sondażu jest Koalicja Obywatelska, która zyskała 1,3 pkt. proc. Dziś sojusz PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej może liczyć na poparcie 26 proc. respondentów.

Trzecie miejsce należy do Polski 2050. Poparcie dla partii spadło o 0,9 pkt. proc. do 13,1 proc.

Z kolei na Lewice chce zagłosować 9,6 proc. ankietowanych (wzrost o 2,4 pkt. proc.).

Do tego zestawy dochodzi PSL – Koalicja Polska (6,2 proc., spadek poparcia o 0,5 pkt. proc.).

W Sejmie zabrakłoby posłów z Konfederacji, którą popiera tylko 4,4 proc. ankietowanych, i polityków z AgroUnii. Głos na tę ostatnią zadeklarowało 0,3 proc. ankietowanych.

Podział mandatów

Na prośbę WP.pl liczbę mandatów dla poszczególnych partii wyliczył prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

I tak okazuje się, że PiS miałoby w Sejmie 188 posłów, KO aż 147 mandatów, Polska 2050 – 64, a Lewica i PSL odpowiednio 41 i 19. Jednego posła miałaby Mniejszość Niemiecka.

Obecna opozycja miałaby więc w Sejmie 271 posłów. Stanowi to mocną większość, bowiem to o 5 głosów mniej, niż wynosi liczba parlamentarzystów potrzebna do odrzucania prezydenckiego weta. Do wprowadzania zmian w konstytucji potrzebnych jest zaś 307 posłów.

Warto jednak dodać, że także 188 posłów PiS to zdecydowanie za mało, by samodzielnie rządzić. Potrzebnych jest 231. Partia Kaczyńskiego musiałaby więc szukać koalicjanta. Tyle że trudno wyobrazić sobie sojusz ugrupowania z np. Polską 2050 czy KO. Sytuację uratowałaby dopiero egzotyczna koalicja PiS z PSL i Lewicą. Pytanie jednak, czy to realny scenariusz. Raczej nie, biorąc pod uwagę obecną postawę tych partii względem PiS.

PiS może więc wygrać wybory, ale ostatecznie nie móc rządzić.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 4-5 listopada 2022 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również