PiS traci zwolenników, zaś KO zyskuje

303
sejm

PiS traci wyborców, z kolei KO – jak się wydaje – przebija szklany sufit. A przynajmniej to wynika z sondażu Research Partner przeprowadzonego na panelu Ariadna.

Tusk przebija szklany sufit, Kaczyński traci wyborców?

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 32,1 proc. głosów ankietowanych. Przekłada się to na spadek o 3,5 p.p. względem ostatniego badania Research Partner. Z kolei KO może cieszyć się skokiem poparcia o 2,3 p.p. Na KO chce zagłosować 30,4 proc. ankietowanych.

Kolejne partie nie przekraczają już 10 proc. Polska 2050 może liczyć na 9,7 proc. głosów, z kolei Lewica tylko na 7,7 proc.

Piątą i ostatnią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja. Na sojusz liberałów i narodowców chce zagłosować 6,4 proc. wyborców. W izbie niższej nie spotkalibyśmy posłów z Polskiego Stronnictwa Ludowego, które w badaniu otrzymało 4,5 proc. poparcia.

Inny sondaż

Z kolei nowe badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazało, że na PiS chce głosować 33,6 proc. osób. Dałoby to partii Kaczyńskiego 195 mandatów

Na Koalicję Obywatelską chce oddać głos 27,2 proc., na Lewicę – 8,7 proc., Polskę 2050 – 7,5 proc., PSL – 7 proc. i Konfederację – 6,9 proc.

Dałoby to KO 154 mandatów w Sejmie, Lewicy – 35, Polsce 2050 – 27, PSL – 24, Konfederacji – 24, zaś mniejszości niemieckiej – 1.

Jak widać, PiS nie dałoby rady rządzić bez koalicjanta. Tym musiałaby zostać Konfederacja i PSL. Niektórzy sugerują jednak, że to nierealny scenariusz, bowiem ludowcy mieli już propozycje współpracy z PiS, które odrzucali.

Z kolei Konfederacja może mieć inny plan. Ponoć jej liderzy chcą przetrwać kolejną kadencję w Sejmie jako partia antysystemowa, by mieć w przyszłości szansę na wygranie wyborów lub na współrządzenie (z niespełna 10-proc. poparciem nie będą mieć dużego wpływu na potencjalny, kolejny rząd Zjednoczonej Prawicy).

PiS i Konfederacja mogą też liczyć to, że potencjalny rząd KO, Lewicy, Polski 2050 i PSL nie przetrwa długo, targany wewnętrznymi tarciami. Wtedy czekają nad przedterminowe wybory i… możliwy powrót do władzy prawicy.

Dziś jednak szansę na utrzymanie się PiS przy władzy są nadal wysokie. Tak samo na przejęcie jej przez KO.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments