PiS przygotowuje program, który pomoże mu wygrać wybory

Udostępnij

PiS będzie chciał podwyższyć pensje około trzem milionów Polaków. O planach partii informuje portal Money.pl. Partia chce w ten sposób wygrać kolejne wybory do Sejmu i Senatu.

… i pieniądze dla wszystkich

Oficjalnym powodem nowego pomysłu PiS jest inflacja, a nieoficjalnym – wybory parlamentarne. Partia chce więc znów wygrać walkę o władzę „rozdawnictwem”.

Będziemy chcieli zrekompensować Polakom wzrost cen za ten rok, więc podwyżka powinna oscylować w okolicach 13-15 proc., ale może być jeszcze wyższa – powiedział wspomnianemu portalowi jeden z polityków PiS.

Chodzi o to, żeby „opieka o najmniej zarabiających” stała się jednym z tematów kampanii wyborczej, która w praktyce już startuje .

W zeszłym roku władze przez rosnącą inflację podniosły już pensję minimalnej. W 2023 roku chcą zrobić to samo.

Politycy PiS przyznają, że nie mają już wiele do stracenia.

Tak naprawdę to nie mamy nic do stracenia, a z politycznego punktu widzenia lepiej zadowolić pod tym względem związki zawodowe, niż schlebiać przedsiębiorcom, którzy i tak nie są naszym elektoratem – powiedział rozmówca money.pl.

Gdyby jednak wprowadzono podwyżki rzędu aż 13-15 proc., to minimalna pensja wyniosłaby w 2024 r. ok. 4100 zł brutto.

Sondaże są dla PiS bezlitosne

Warto dodać, że PiS może i wygra kolejne wybory, ale – jeśli wierzyć sondażom – nie da rady rządzić bez koalicjanta. Niskie zdolności koalicyjne ugrupowania sprawiają zaś, że partia przejdzie raczej do opozycji. Rząd najpewniej będzie budowała szeroka koalicja KO, PSL, Lewicy i Polski 2050.

Dla PiS nie jest to jednak wcale zły scenariusz, bowiem, jak wskazują eksperci, rząd złożony z przedstawicieli szerokiej, centroprawicowej koalicji może mieć problemy z obraniem spójnego kierunku zarządzania państwem, nie mówiąc już o przeprowadzaniu reform. Może to więc oznaczać, że kolejny gabinet dość szybko się rozpadnie i do władzy znów wróci PiS (np. promujący się hasłami o nieudolności KO i koalicjantów).

Kolejne wybory odbędą się najpewniej w październiku br. Wybierzemy w nich posłów i senatorów. Nie wiadomo, w jakiej formule w wyborach weźmie udział opozycja.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również