PiS wygrywa, Polska 2050 ma problem – analizujemy nowy sondaż

Udostępnij

Portal DoRzeczy.pl opublikował wyniki najnowszego sondażu politycznego pracowni Estymator. Respondentom zadano pytanie: „Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?”.

Kolejny sondaż i sukces PiS

Na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Republikanie) chce głosować teraz 36,9 proc. To mniej o 0,6 pkt. proc. w porównaniu do ostatniego sondażu Estymatora z drugiej połowy lutego. W efekcie koalicja dziś rządząca Polską miałaby w Sejmie 206 mandatów. To mniej o aż 29 niż w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Czy jednak Jarosław Kaczyński utrzymałby władzę?

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska), którą popiera 28,6 proc. osób (- 1,3 pkt. proc.). Dałoby to jej 140 miejsc w Sejmie (więcej o 6).

Na 3. miejscu znalazła się Nowa Lewica. Popiera ją 9,2 proc. ankietowanych (+ 0,1 pkt. proc.). Dałby to sojuszowi SLD i Razem 34 miejsca w Sejmie (mniej o 15).

Tuż poza podium stoi Konfederacja Wolność i Niepodległość (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy, Korona Polska) z wynikiem 8 proc. (+ 1,2 pkt. proc.). Dalej znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe / Koalicja Polska – 7,7 proc. (+ 1,1 pkt. proc.). Dopiero na 6. miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni. Partie popiera już tylko 7,1 proc. osób (- 0,8 pkt. proc.). Oznacza to, że te ugrupowania mogłyby liczyć kolejno na: 29, 26 i 24 mandaty.

Do Sejmu nie dostałaby się koalicja AgroUnii i Porozumienia (0,9 proc.) i Kukiz’15 (1,3 proc.).

Drugi sondaż

W drugim sondażu pracownia Estymator zbadała poparcie dla partii, ale w wariancie, w którym wyborczy sojusz tworzą Polska 2050 i PSL.

Wtedy Zjednoczona Prawica zdobyłaby 38 proc. (bez zmian, nadal 208 miejsc w Sejmie). Na kolejnym miejscu nadal jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,5 proc. (- 1,4 proc. i 129 mandatów).

Tym razem podium domyka koalicja Polski 2050 i PSL. Sojusz dostałby 14,7 proc. (- 0,3, 67 mandatów). Poza podium stoi Lewica – 8,6 proc. (- 0,2, 28 mandatów), z kolei na 5. miejscu Konfederacja – 7,8 proc. (+0,9,  27 mandatów).

W sondażu wzięto też pod uwagę Bezpartyjnych Samorządowców. Z wynikiem 3,1 proc. nie weszliby do Sejmu. Koalicja AgroUnii z Porozumieniem wskazał 1 proc. respondentów.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosła 57 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-9 marca 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również