PiS nadal wygrałoby wybory, ale nie dałoby rady rządzić – podaje United Surveys

Udostępnij

Gdyby wybory odbyły się teraz, Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 33,2 procent poparcia. Wynika to z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Nowy sondaż: PiS wygrywa, ale jednocześnie przegrywa

Jak sugeruje nowy sondaż, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 33,2 procent poparcia. To więcej o 0,8 pkt. proc. w stosunku do sondażu tej samej pracowni sprzed dwóch tygodni.

Zyskuje o 0,6 pkt proc. KO. Na sojusz PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej chce oddać głos 26,6 procent osób.

Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni. Partia traci jednak 0,8 pkt proc. poparcia i chce na nią zagłosować 12,3 procent badanych

Lewica – czyli Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Partia Razem – może pochwalić się wynikiem poparcia na poziomie 8,9 procent. Dwa tygodnie temu było to 9,6 proc..

Spadek poparcia widać też w przypadku PSL – Koalicji Polskiej. Ludowcy tracą aż 1,2 pkt proc. Ledwo więc wchodzą do Sejmu z wynikiem 5 procent.

Do Sejmu nie weszłaby z kolei Konfederacja, na którą chce zagłosować 4,2 procent badanych. Z kolei AgroUnię wskazało zaledwie 0,7 proc. osób. Możliwe, że ten pierwszy sojusz narodowców i liberałów osłabiają wewnętrzne tarcia po stronie tych drugich.

9,1 proc. osób wskazało jednak w badaniu, że nie wie na kogo zagłosuje w wyborach.

Mandaty

Prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeliczył powyższe dane na mandaty.

Zgodnie z jego wyliczeniami:

PiS miałoby 196 mandatów,
KO – 153,
Polska 2050 – 60,
Lewica – 38,
PSL- Koalicja Polska – 12.

Oznacza to, że PiS do większości (231 posłów) zabrakłoby aż 35 mandatów. Opozycja mogłaby spokojnie rządzić, bowiem miałaby aż 263 miejsca w Sejmie. Zakładając jednak, że doszłoby do jej zjednoczenia, co nie jest wcale takie pewne, biorąc pod uwagę, jak egzotyczną koalicję należałoby zbudować.

Frekwencja

Udział w wyborach zadeklarowało 54,4 proc. badanych, z czego 35,6 proc. respondentów stwierdziło, że zdecydowanie poszłoby do urn wyborczych. 18,8 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej tak”.

Nie chce brać udziału w wyborach 45,2 proc. ankietowanych. Zdecydowanie nie zamierza w nich brać udziału 23,2 proc. badanych, „raczej nie” – 22 proc.

0,4 proc. badanych nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również