PiS liderem w nowym sondażu

Udostępnij

Ostatnie badania poparcia dla partii politycznych pokazały, że PiS traci przewagę nad KO. Nowy sondaż pokazuje jednak, że jest zupełnie inaczej.

PiS się umacnia

Najnowsze badanie pracowni Social Changes, które zostało zrealizowane na zlecenie portalu wPolityce.pl, pokazało, że Prawo i Sprawiedliwość nadal jest liderem, jeśli chodzi o poparcie dla partii politycznych. Na Zjednoczoną Prawicę chęć głosowania zadeklarowało aż 38 proc. badanych.

Jaki wynik uzyskała Koalicja Obywatelska, czyli sojusz PO, Zielonych, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej? Na KO chce zagłosować tylko 27 proc.

Polska 2050, naturalny koalicjant KO, może pochwalić się wynikiem 10 proc. Na Konfederację chce zagłosować 9 proc., a na Lewicę – 8 proc.

W Sejmie zabrakłoby Polskiego Stronnictwa Ludowego, które z wynikiem 4 proc. nie przekracza progu wyborczej. W parlamencie nie spotkalibyśmy też posłów z Porozumienia – partię popiera 1 proc. osób.

PiS musiałoby próbować budować koalicję z Konfederacją i może rozłamowcami z Lewicy czy KO (jeśli takich udałoby się pozyskać).

PiS wie, jak wygrać wybory?

PiS ma do tego ponoć pomysł, jak wygrać kolejne wybory. Partia chce zwiększenia liczby obwodowych komisji wyborczych nawet o 20 tys., czyli o 75 proc. Do takich informacji dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

–  Frekwencja w Warszawie to nawet ok. 80 proc., a w gminach wiejskich to średnio 35- 40 proc. To porażające dane. W dużej mierze to problem odległości do najbliższego lokalu wyborczego – wyjaśnił sprawę gazecie „Dziennik Gazeta Prawna” rozmówca z rządu.

Władze PiS z Nowogrodzkiej uważają, że wyższa frekwencja na wsi da partii wygraną. Tę tezę potwierdzają wybory europejskie i parlamentarne z 2019 roku. Płynie z nich wniosek, że mniejsza miejscowość, tym większy odsetek głosów, jakie oddano na PiS. Pomińmy to, że od 2019 r. w polskiej polityce zmieniło się wiele i to prawo może już nie obowiązywać.

Do tego mają dość wynagrodzenia dla mężów zaufania (50 proc. diety członka komisji) oraz możliwości nagrywania prac komisji i konieczności liczenia głosów przy pełnym składzie.

– Trzeba będzie dosypać pieniędzy. Ale na demokracji się nie oszczędza – dodał tajemniczy rozmówca gazety z PiS.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również