PiS mocnym liderem nowego sondażu

rząd pis

Według nowym sondażu przeprowadzonym przez CBOS to PiS okazuje się najmocniejszą partią na polskiej scenie politycznej. Na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego chce oddać głos aż 32 proc. KO dzieli od lidera aż 10 pkt. proc.

PiS wygrywa

Na starcie warto jednak podkreślić, że zadeklarowana frekwencja jest mało realna. Udział w wyborach zadeklarowało aż 74 proc. osób. Wątpliwe, by tyle osób poszło do urn wyborczych.

W takich zaskakujących warunkach najbardziej zyskuje jednak, jak widać, Prawo i Sprawiedliwość, które popiera aż 32 proc. ankietowanych.

Koalicja Obywatelska znalazła się na drugim miejscu z tylko 22 proc. głosów. Od PiS sojusz PO z Nowoczesnej, Zielonymi i Inicjatywą Polską dzieli więc aż 10 pkt. proc.

Polska 2050 zajęła trzecie miejsce w zestawieniu. Głos na tę partię chce oddać tylko 7 proc. wybierających się na wybory. Możliwe, że to efekt ostatnich kontrowersji związanych z ugrupowaniem. Tyle samo popiera Konfederację WiN.

Krzyżyk obok kandydata Lewicy postawiłoby 5 proc. badanych.

Pozostałe ugrupowania nie dałyby rady wprowadzić posłów do Sejmu. Chęć głosowania na PSL-Koalicję Polską deklaruje jedynie 3 proc. Z kolei Partie Kukiz’15 oraz Porozumienie uzyskały po 1 proc. głosów.

Prawie jedna piąta zdeklarowanych uczestników wyborów nie wie zaś, na który komitet wyborczy oddałaby swój głos (dokładnie 18 proc.), co pokazuje, że nadal jest miejsce nawet na stworzenie nowej partii politycznej. Odsetek osób odmawiających ujawnienia swoich preferencji politycznych wynosi 4 proc. badanych.

Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że powyższe badanie jest oparte na zaskakująco wysokiej frekwencji wyborczej. Wątpliwe, by do urn wyborczych poszło w dniu wyborów aż ponad 70 proc. uprawnionych.

Symulację podziału mandatów przygotował Norbert Maliszewski, sekretarz stanu w KPRM i szef Rządowego Centrum Analiz. Sugeruje ona, że PiS dałoby po wyborach radę rządzić samodzielnie.

„Jest węgiel, mrożone są ceny energii, poprawiają się nastroje społeczne (GUS, IPSOS)”, wymieniał czynniki, które mogą sprawić, że PiS jednak wygra kolejne wybory.

„Wygrana jak najbardziej możliwa! 232 mandaty w symulacji” – napisał w mediach społecznościowych sekretarz stanu w KPRM i szef Rządowego Centrum Analiz.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments