PiS i KO rosną w siłę

Udostępnij

W najnowszym sondażu IBRiS wzrost poparcia widać w kontekście dużych partii. Czy wracamy do mocnej polaryzacji sceny politycznej?

KO i PiS rosną w siłę

Już tylko trochę ponad 5 punktów procentowych dzieli Prawo i Sprawiedliwość od Koalicji Obywatelskiej – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu.

Zjednoczona Prawica dostałyby 32,7 proc. poparcia. Oznacza to wzrost o 1,1 pkt proc. w porównaniu z wrześniem. Z kolei Koalicja Obywatelska może liczyć na 27,4 proc. To zaś skok o 1,3 pkt proc.

Traci Polska 2050 Szymona Hołowni. Popiera ją tylko 11,3 proc. wyborców. To mniej o 2,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Kolejne są: Lewica – 8,4 proc., PSL-Koalicja Polska – 5,6 proc. oraz Konfederacja – 5,6 proc.

Aż 9 proc. osób nie wie jednak, na kogo oddałoby swój głos.

W wyborach chce wziąć udział 55 proc. pytanych („zdecydowanie tak” – 43,9 proc. głosów, „raczej tak” – 11,9 proc.).

Wybory już za rok. Czy PiS straci władzę?

Nowych posłów i senatorów wybierzemy za rok. Wiele wskazuje na to, że PiS może po raz 3. wygrać wybory, ale nie da rady rządzić. Powód? Partia wprowadzi do Sejmu zbyt małą liczbą posłów, co oznacza, że nie da rady za ich pomocą przegłosować wotum zaufania dla swojego potencjalnego premiera.

Alternatywą jest koalicja z innym ugrupowaniem, ale – jak już wielokrotnie pisaliśmy – PiS ma małe zdolności koalicyjne. Nawet Konfederacja, którą niejako media „wpychały” w ramiona Kaczyńskiego, wyraźnie odcina się od sojuszu z PiS-em. Zresztą na czele KORWiN, czyli jednej z ważniejszych części Konfederacji (ta jest koalicją liberałów i narodowców), stoi od weekendu Sławomir Mentzen, który uchodzi za zatwardziałego wolnorynkowca. Jak sam przyznaje w wywiadach, trudno mu sobie wyobrazić sobie wspólny rząd PiS z Konfederacją, na czele której stoi ktoś taki jak on.

W efekcie powyższego rząd może budować koalicja KO, Lewicy, PSL i Polski 2050.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadził sondaż w dniach 11-13 października 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również