PiS chce zwiększyć dofinansowanie dla TVP

679

Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało w środę 30 listopada na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych poprawkę do ustawy budżetowej, która zwiększa finansowanie TVP i innych mediów publicznych z 1,995 miliarda do 2,7 miliarda złotych w ramach “rekompensaty z tytułu utraconych w roku 2023 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień ustawowych.”.

Poprawkę drastycznie zwiększającą finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa zgłosił przewodniczący komisji finansów publicznych poseł PiS Andrzej Kosztowniak. Przedstawiciel rządu zaopiniował ją pozytywnie.

2,7 miliarda złotych na TVP Siedziba TVP w Warszawie

Wspomniane 2,7 miliarda złotych ma być przeznaczone na “realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej”. Poseł PiS, Radosław Fogiel stwierdził, że ta podwyżka o ponad 700 milionów złotych wynika z faktu, iż wynagrodzenia w Polsce również rosną i „nastąpiła pewnego rodzaju waloryzacja”.

Szef komisji finansów Andrzej Kosztowniak, który sam zgłosił opisywaną poprawkę do ustawy budżetowej, stwierdził, że 2,7 miliarda złotych dla TVP “to elementy rekompensaty związanej z abonamentem. Trzeba to sobie jasno powiedzieć: jeżeli nie byłoby tego wsparcia, trzeba byłoby ściągnąć to wprost ze wszystkich mieszkańców. Są różnego rodzaju ulgi abonamentowe i te osoby musiałyby zapłacić”.

TVP i inne media publiczne otrzymują pomoc od państwa od 2017 roku. Od 2021 kwoty rekompensaty dla mediów publicznych uwzględniane są od razu w ustawie budżetowej. We wcześniejszych latach zapisywano je w nowelizacjach ustawy abonamentowej.

Nic nie zapowiadało podwyżki finansowania TVP

Warto zaznaczyć, że w pierwszej wersji projektu nie znalazły się zapisy pozwalające przekazać mediom publicznym: Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu i 17 regionalnym rozgłośniom kolejną rekompensatę abonamentową. Jednak premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że środki do tych mediów trafią.

30 września, w zmodyfikowanym projekcie, znalazły się jednak zapisy mówiące o tym, że media publiczne dostaną łącznie 1,995 miliarda złotych, tak jak w ostatnich latach – w formie skarbowych papierów wartościowych, które zostaną im przekazane na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Ostatecznie, ta bardzo kontrowersyjna poprawka zwiększająca tę kwotę o 705 milionów złotych została przegłosowana na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych, która w środę 30 listopada zajmowała się projektem budżetu państwa na 2023 rok.

Więcej pieniędzy na kampanię wyborczą w mediach publicznych? Polityk biorący udział w wyborach

Opozycja krytykuje tę poprawkę i twierdzi, że w roku wyborczym te dodatkowe fundusze wzmocnią rządową telewizję w jej działaniu na rzecz partii rządzącej. Posłowie KO, Lewicy i PSL mówili, że będzie to ukryte finansowanie kampanii wyborczej PiS.

Poprzedni artykułNetflix testuje nowy program wynagrodzeń dla swoich twórców
Następny artykułTe gry będą hitami sprzedaży na święta – czy zobaczymy też polskie tytuły?
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments