Pierwsze wyrzutnie HIMARS już w Polsce

Udostępnij

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że pierwsze pięć wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS dostarczono już do Polski. Trafią one na wyposażenie 1. Brygady Artylerii 16. Dywizji Zmechanizowanej, która strzeże przesmyku suwalskiego.

Pozostałe z 20 zakontraktowanych wyrzutni HIMARS mają natomiast zostać dostarczone do Polski do końca roku. Minister Błaszczak dodał również, że jest dobrej myśli, jeśli chodzi o podpisanie kontraktów na kolejne HIMARS-y.

Pierwsze wyrzutnie HIMARS dotarły do Warszawy M142 HIMARS

W poniedziałek w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oficjalnie odebrał pierwsze 5 wyrzutni HIMARS dla Wojska Polskiego.

Warto dodać, że w 2019 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło 20 wyrzutni, w tym dwie ćwiczebne, systemu wieloprowadnicowych wyrzutni artylerii rakietowej na podwoziu kołowym M142 HIMARS oraz sprzęt towarzyszący. Wartość umowy wyniosła 414 milionów dolarów.

Wraz z wyrzutniami strona polska zamówiła amunicję bojowa GMLRS o zasięgu około 70 kilometrów i ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów oraz ćwiczebnej (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa przewiduje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

Wyrzutnie będą zamontowane na amerykańskich ciężarówkach Oshkosh. Jak zapewnia resort, docelowo także one zostaną posadowione na podwoziach z Jelcza, podobnie jak koreańskie M239 Chunmoo i kolejne wyrzutnie HIMARS, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza kupić.

Wyrzutnie HIMARS będą bronić przesmyku suwalskiego

Wyrzutnie z USA i Korei zostaną zintegrowane z polskim systemem zarządzania walką Topaz z Grupy WB. Cały zamówiony dywizjonowy moduł ogniowy zostanie przekazany 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Zadaniem tej dywizji jest obrona przesmyku suwalskiego, czyli terytorium położonego między Białorusią a należącym do Rosji obwodem królewieckim.

Czym są wyrzutnie M142 HIMARS?

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu na podwoziu gąsienicowym produkowany przez koncern Lockheed Martin. Zasięg w zależności od amunicji wynosi do 300 kilometrów.

Wyrzutnie HIMARS zyskały rozgłos w czasie trwającej wojny w Ukrainie. Kijów od czerwca 2022 roku otrzymał od Amerykanów 38 wyrzutni kołowych tego typu i około 15 gąsienicowych starszych wersji tego sprzętu. M142 HIMARS

Pojawienie się amerykańskich systemów rakietowych na froncie zmieniło przebieg walk. Ukraińcy otrzymali narzędzie, które pozwoliło im na konkurowanie z mniej precyzyjnymi, ale niszczącymi większe połacie terenu wyrzutniami rosyjskimi.

MON zakupi kolejne 500 HIMARS-ów?

Przed rokiem Ministerstwo Obrony Narodowej zwróciło się do USA o przygotowanie oferty kolejnych około 500 zestawów. Amerykańskie wojsko przed przekazaniem kilkunastu zestawów Ukrainie dysponowało 410 tymi systemami.

W lutym władze USA odpowiedziały na polskie zapytanie ofertowe i zgodziły się na potencjalną sprzedaż kolejnych 488 wyrzutni z amunicją o zasięgu 300 kilometrów, zestawami do testów, sprzętem komputerowym i łączności, szkoleniami i wsparciem w integracji systemu.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oznajmił, że jest optymistą, jeśli chodzi o kolejne kontrakty na wyrzutnie M142 HIMARS. Szef MON odbył już rozmowy w tej sprawie z producentem i sekretarzem obrony USA – Lloydem Austinem.

Jednym z kluczowych elementów obecnych negocjacji jest to, aby współprodukcja tej nowoczesnej broni odbywała się w Polsce. Chodzi zarówno o wytwarzanie wyrzutni, jak i rakiet do nich.

Rząd chce stworzyć najsilniejszą armię lądową w Europie Jednostka Wojskowa GROM

Ponadto, wicepremier Błaszczak przypomniał, że w Toruniu ma powstać „Akademia HIMARS”. Jednostka ta ma szkolić żołnierzy w obsłudze nowego sprzętu, zajmować się serwisowaniem i kwestiami logistycznymi.

Celem polskiego rządu jest bowiem stworzenie najsilniejszej armii lądowej w Europie, której Rosja nie odważy się zaatakować.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również