Pierwsza wizyta na stoku — kupić czy wypożyczyć sprzęt narciarski lub snowboardowy?

663
wypożyczenie nart i snowboardu

Kiedy przychodzą chłodniejsze miesiące, a za oknem zaczyna prószyć śnieg, rzadziej wychodzimy na zewnątrz. Jednak dla fanów zimowych sportów to najlepszy czas w roku, ponieważ w końcu mogą wybrać się na stok. Osoby, które od lat jeżdżą na nartach lub snowboardzie mają własny sprzęt, inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób początkujących. Kiedy warto zainwestować we własny sprzęt? Czy wypożyczenie nart lub snowboardu się opłaca?

Obowiązkowe wyposażenie na stoku

Wybierając się na stok, musimy pamiętać nie tylko o sprzęcie, ale też o odpowiednim ubiorze. Osoby początkujące czasem zapominają, że porządna i ciepła kurtka, nieprzemakalne spodnie, solidne rękawiczki są niezbędne. Bez dobrze dobranego stroju ciężko będzie wytrzymać dłużej na stoku. Oczywiście do tego dochodzi cały sprzęt.

wypożyczenie nart i snowboarduNarciarze nie obejdą się bez odpowiednio dobranych nart. Dla osób początkujących najlepiej sprawdzą się takie o niskiej twardości. Narty dobieramy do naszego wzrostu, a także do umiejętności. Kolejnym elementem wyposażenia będą kijki. Warto wybrać takie z wygodnym uchwytem, poza tym kijki też dobieramy do naszego wzrostu. Nie możemy zapomnieć o butach narciarskich. Decydując się na pierwszy wypad na stok, koniecznie należy zadbać o odpowiednią regulację zapięć na nartach. Ponadto warto postawić na dobrze ocieplone i wygodne buty. Zdecydowanie wpłynie to na komfort jazdy.

Osoby, które wolą snowboard, też muszą odpowiednio dobrać sprzęt. Przed wizytą na stoku przede wszystkim musimy wybrać pierwszą deskę snowboardową. W tym przypadku snowboard też dobieramy do naszego wzrost i umiejętności. Dla początkujących odpowiednia będzie miękka deska, którą łatwo się prowadzi. Poza tym ważne, żeby pierwszy snowboard miał łatwe zapięcia. Buty snowboardowe wyglądają nieco inaczej niż narciarskie. W tym przypadku dobrze sprawdzą się takie, z odpowiednią amortyzacją.

Zarówno w przypadku narciarzy, jak i snowboardzistów obowiązkowym elementem wyposażenia będzie kask, który powinien być dobrany do kształtu naszej głowy. Najlepiej sprawdzi się kask z wentylacją. Poza tym dobrze zaopatrzyć się w kominiarkę, która może poprawić komfort jazdy. Kolejnym elementem istotnym dla snowboardzistów i narciarzy będą gogle. Dostępne są najróżniejsze modele, które możemy dobrać do własnych potrzeb. Jednak, ile właściwie kosztuje sprzęt narciarski dla początkujących? Pierwsza wizyta na stoku to spory koszt.

Ile kosztuje sprzęt narciarski i snowboardowy?

Osoby początkujące, które chcą spróbować swoich sił w sportach zimowych, muszą sporo zainwestować. Przede wszystkim konieczne będzie zakupienie odpowiednich ubrań. Koszt nieprzemakalnej kurtki to od 300 zł do nawet 800 zł. Natomiast nieprzemakalne spodnie narciarskie znajdziemy w cenie od 200 zł do 600 zł. Do tego obowiązkowo nieprzemakalne i ciepłe rękawiczki, które możemy kupić w cenie do 200 zł. Te elementy wyposażenia czasem są pomijane, a na stokach możemy spotkać osoby w zwykłych jeansach lub dresach. Jednak zdecydowanie warto zainwestować w ciepłe ubrania, ponieważ dzięki temu nasza pierwsza wizyta na stoku będzie bardziej komfortowa.

wypożyczenie nart i snowboarduJeżeli chodzi o sprzęt narciarski, ceny mogą być naprawdę różne. Wszystko zależy od tego, gdzie kupimy swoje pierwsze narty. W komisach znajdziemy używany sprzęt w naprawdę dobrym stanie w korzystnych cenach. Za całkiem nowe narty dla początkujących będziemy musieli zapłacić od 600 zł w górę. Do tego musimy doliczyć kijki i buty. Kijki spokojnie znajdziemy w cenie do 200 zł, natomiast za buty zwykle będziemy musieli zapłacić od 200 zł do 400 zł.

Trochę inaczej wyglądają ceny sprzętu dla snowboardzistów. Za deskę dla początkujących zapłacimy od 500 zł do 1000 zł. Natomiast za pierwsze buty snowboardowe zapłacimy od 200 zł do 400 zł. Poza tym w czasie nauki jazdy na snowboardzie przydatne mogą okazać się ochraniacze na kolana i łokcie. Ich cena waha się między 100 zł a 200 zł.

Zarówno do sprzętu narciarskiego, jak i snowboardowego musimy doliczyć koszt kasku i gogli, które będą chronić nasze oczy. Dlatego dobrą alternatywą dla początkujących może okazać się wypożyczenie sprzętu. Ile to kosztuje i kiedy lepiej zdecydować się na tę opcję?

Ile kosztuje wypożyczenie sprzętu narciarskiego i snowboardowego?

Osoby początkujące mogą na początek pomyśleć o wypożyczeniu sprzętu. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które nigdy nie próbowały sportów zimowych. Przede wszystkim nie jesteśmy jeszcze pewni, czy narciarstwo lub snowboard to coś dla nas. Taka opcja będzie też dobra, jeżeli na stok wybieramy się sporadycznie. Oczywiście w zależności od tego, jaką wypożyczalnie wybierzemy, ceny mogą się różnić. Dlatego jeszcze przed wizytą na stoku warto sprawdzić, która wypożyczalnia ma najlepszą ofertę.

wypożyczenie nart i snowboarduWypożyczalnie mogą oferować pojedyncze elementy wyposażenia lub całe pakiety, czyli narty, buty i kijki lub snowboard plus buty. Do tego możemy liczyć na dopasowanie wszystkich elementów do naszego wzrostu, umiejętności oraz wagi. Poza tym sprzęt możemy wypożyczyć na kilka godzin lub na całą dobę.

Wypożyczenie sprzętu narciarskiego lub snowboardowego zwykle taniej wychodzi w mniejszych miejscowościach. Przykładowo w Białce Tatrzańskiej komplet narty, kijki i buty kosztuje na 2 godziny 40 zł a na całą dobę 60 zł. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku pakietu snowboard i buty. Bardzo podobnie ceny wyglądają w Szczyrku. Natomiast w Zakopanem musimy przygotować się na wyższe ceny. Wypożyczenie samych nart na 2 godziny to w niektórych miejscach 30 zł.

Osoby, które wybierają się na tygodniowy urlop na stoku, mogą pomyśleć o wypożyczeniu sprzętu na cały pobyt. Zwykle w takiej sytuacji możemy liczyć na dodatkową ulgę. Poza tym sprzęt narciarski dla dzieci często kosztuje mniej.

Wypożyczyć czy kupić?

Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w sportach zimowych, często zastanawiają się, czy lepiej zainwestować we własny sprzęt, czy może na początek skorzystać z oferty wypożyczalni. Wypożyczenie sprzętu będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli jeszcze nigdy nie jeździliśmy na nartach lub na snowboardzie i jeszcze nie wiemy, czy to coś dla nas. W zależności od wypożyczalni ceny mogą się od siebie różnić. Przykładowo w Białce Tatrzańskiej i Szczyrku za pakiet buty narciarskie, narty i kijki lub snowboard i buty snowboardowe zapłacimy za 2 godziny 40 zł, a za całą dobę 60 zł. Drożej wypożyczenie sprzętu wyjdzie w Zakopanem.

Poza sprzętem narciarskim i snowboardowym musimy jeszcze pamiętać o odpowiednim ubiorze. W czasie wizyty na stoku nie obejdzie się bez ciepłej kurtki, nieprzemakalnych spodni oraz wytrzymałych rękawiczek. Do tego obowiązkowym elementem narciarskiego i snowboardowego wyposażenia są gogle chroniące oczy oraz kask.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments