Pewien inwestor zapłacił 1,6 mln USD za niewiele warte NFT. To błąd czy pranie pieniędzy?

Udostępnij

Błąd czy pranie pieniędzy? Pewien anonimowy użytkownik blockchaina zapłacił aż 1,6 miliona dolarów za token NFT, który był warty wielokrotnie mniej.

1,6 mln USD za niewiele warty token

Jeden z tokenów NFT z serii CrypToadz, którego cena rynkowa nie przekracza 1000 dolarów, został kupiony za aż 1055 Wrapped Ethereum (wETH), co stanowi równowartość 1,6 miliona dolarów. Do transakcji doszło na rynku OpenSea 9 października.

NFT reprezentuje prawa do grafiki z „małym, brodawkowatym, ziemnowodnym stworzeniem” i jest częścią serii, która składa się z 6969 tokenów wybitych przez pseudonimowego artystę cyfrowego Gremplina.

Dodajmy jeszcze, że kolekcja CrypToadz została wprowadzona na rynek podczas boomu NFT w 2021 r. Jej wolumen obrotu wyniósł 12 000 etherów (38 milionów dolarów) w ciągu pierwszych 10 dni istnienia na rynku.

Cena zapłacona przez anonimowego użytkownika za NFT wzbudziła pytania wśród społeczności. Dwa tygodnie temu przedmiot ten został bowiem zakupiony za jedynie 0,95 ETH (około 1600 USD), a następnie został sprzedany za wartość aż tysiąckrotnie wyższą.

Co więcej, transakcja została zanonimizowana za pomocą usługi mieszania ETH, Tornado Cash.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Chociaż niektórzy użytkownicy X (byłego Twittera) starają się zakwalifikować ten dziwny zakup jako „pomyłkę”, może to być przykład wash tradingu, taktyki mającej na celu wycofywanie środków podejrzanego pochodzenia w ramach długiego łańcucha transakcji i wymian.

Tornado Cash

Tornado Cash jest niestety popularnie nie tylko w gronie uczciwych fanów kryptowalut, którzy cenią sobie prywatność, ale też wśród oszustów chcących wyprać swoje fundusze, które posiedli w efekcie kradzieży czy scamów. W sierpniu 2023 r. Amerykańskie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) ogłosiło nawet sankcje nałożone na ten topowy mikser kryptowalut za jego rzekomą rolę w praniu dochodów z przestępstw. Sankcje te jednak, jak widać, nie odcięły rynku od miksera. Na przykład w lipcu 2023 r. za pośrednictwem Tornado Cash przeniesiono w ramach sieci prawie 60 milionów dolarów w etherze. Chodzi o środki, które zostały skradzione z AnubisDAO dwa lata wcześniej. Osoba posiadająca 13 556 ETH podzieliła i przelała środki na 100 transakcji ETH.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również