Pepco prezentuje nową strategię – akcje ostro w dół

Wczoraj miała miejsce oficjalna konferencja Pepco Group, na której zarząd spółki zaprezentował szczegóły reorientacji strategii, a także informacje o losach pakietu kontrolnego.

Przekazane informacje zostały jednoznacznie negatywnie odebrane przez akcjonariuszy. Podczas wczorajszej sesji akcje Pepco potaniały o 7,5%, a dziś tracą one kolejne 7,9%.

Nowa strategia Pepco zaprezentowana Ciągły rozwój kluczem do udanej kariery zawodowej

Pepco Group zorganizowała w środę w Warszawie prezentację dla inwestorów z okazji Dnia Rynków Kapitałowych.

Jak podano w komunikacie, podczas tego wydarzenia przewodniczący wykonawczy, Andy Bond, przedstawił nowe informacje na temat strategii grupy, obejmujące kluczowe obszary, na których grupa skupi się w najbliższym czasie, a także odnowioną wizję osiągnięcia pozycji wiodącego europejskiego detalisty dyskontowego.

Pepco Group poinformowała, że planuje odbudowę rentowności podstawowej działalności Pepco w Europie Środkowo-Wschodniej oraz bardziej zdyscyplinowane podejście do wzrostu i nakładów inwestycyjnych w ramach całej grupy.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Pepco Group stawia między innymi na bardziej ukierunkowane podejście w zakresie otwierania nowych sklepów na istniejących rynkach, z planami otwarcia co najmniej 400 nowych sklepów netto w całej grupie w roku obrotowym 2024 (wobec 668 w roku obrotowym 2023).

Ponadto, Pepco Group planuje poddanie przeglądowi programu odnowy sklepów w Europie Środkowej i Wschodniej. Celem grupy obecnie jest bowiem wzmocnienie pozycji grupy na kluczowych rynkach, w tym: kontynuacja postępów Pepco na istniejących rynkach Europy Zachodniej, obejmująca zwiększenie skali działalności we Włoszech i Hiszpanii oraz skupienie się na Wielkiej Brytanii jako największym rynku grupy.

Wśród założeń strategicznych znajdziemy także skoncentrowanie działalności Dealz w Polsce oraz strategiczna ocena pozycji tej marki w grupie, a także przyspieszenie transformacji w kierunku ujednolicenia działalności grupy i oferty dla klientów.

Przewodniczący wykonawczy Pepco o nowej strategii grupy

Andy Bond, przewodniczący wykonawczy Pepco Group oznajmił, że spółka “musi ponownie skoncentrować się na zapewnieniu bardziej miarowego wzrostu – robiąc mniej, aby osiągnąć więcej – z większym naciskiem na poprawę rentowności i generowanie gotówki w ramach naszej ugruntowanej działalności”.

Andy Bond wyjaśnił, że “istnieją znaczące możliwości i grupa postara się je obecnie wykorzystać w bardziej ukierunkowany sposób. Pomimo niełatwych warunków rynkowych grupa ma wiodącą na rynku ofertę dla klientów, silny bilans i stabilne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej”.

Na koniec przewodniczący wykonawczy Pepco Group stwierdził, iż “jest przekonany, że skupiając się na wypełnianiu odnowionej strategii, grupa będzie mogła kontynuować realizację sukcesów w całej Europie”.

Główny akcjonariusz Pepco będzie zbywać udziały w ABB Kostki sześcienne z polami "kupuj" oraz "sprzedaj"

Podczas Dnia Rynków Kapitałowych Pepco Group ujawniło również, że Ibex Retail Investment – główny akcjonariusz Pepco, zamierza stopniowo sprzedawać akcje grupy w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB). Ibex zadeklarował jednak, że nie będzie to robione po każdej cenie.

Obecnie do Ibex Retail Investment należy 72% akcji Pepco Group, przejętych od upadłego Steinhoff International Holdings. Po cenie rynkowej pakiet ten jest wart około 9 miliardów złotych.

Akcje zniżkują

Jak nietrudno się domyślić, informacje o zamiarze stopniowego sprzedawania akcji Pepco Group przez głównego akcjonariusza, a także bardziej konserwatywne podejście grupy do rozwoju, wywołało prawdziwe przerażenie wśród akcjonariuszy mniejszościowych.

W efekcie, akcje Pepco Group straciły wczoraj. aż 7,5%. Dziś papiery wartościowe grupy radzą sobie jeszcze gorzej – ich kurs spada o 7,9%. Wszystko wskazuje więc na to, że rozpoczęte 10 października odbicie na akcjach Pepco Group dobiegło już końca.

 

Wykres akcji Pepco

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments