Konflikt rządu z kontrolerami lotów: wiele lotów będzie anulowanych

92

Negocjacje między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a związkiem zawodowym kontrolerów lotniczych trwają, ale już teraz wiemy, że w maju anulowane zostanie wiele lotów.

Loty do likwidacji

Od 1 maja wszelkie operacje lotnicze nad warszawskim niebem będą mogły być wykonywane tylko między godzinami 09.30–17.00. W praktyce oznacza to, że lotniska Okęcie i Modlin będą musiały mocno pociąć siatkę połączeń.

– W przedziale czasowym, o którym mowa (…) przylot statku powietrznego, który zamierza następnie wykonać operację odlotu w tym samym dniu, może być wykonany nie później niż do godziny 15:45 czasu lokalnego (LT)  – czytamy dalej.

Jak wskazano w dokumencie, jaki wydał w nocy rząd, by zapewnić możliwie największą dostępność “usług regularnego przewozu lotniczego w TMA Warszawa pierwszeństwo wykonania mają operacje lotnicze na Lotnisku Chopina w Warszawie (EPWA)”. W ramach pierwszeństwa “operacje lotnicze są wykonywane z lotnisk i na lotniska” w następującej kolejności:

Londyn – Heathrow (EGLL); Londyn – Luton (EGGW); Londyn – Stansted (EGSS); Frankfurt (EDDF); Nowy Jork (KJFK); Chicago (KORD); Paryż (LFPG); Bruksela (EBBR); Stambuł (LTFM); Rzym (LIRF); Amsterdam (EHAM); Toronto (CYYZ); Dubaj (OMDB); Incheon (RKSI); Monachium (EDDM); Rzeszów (EPRZ); Wiedeń (LOWW); Tel Awiw (LLBG); Oslo (ENGM); Zurich (LSZH); Dublin (EIDW); Kopenhaga (EKCH); Budapeszt (LHBP); Wilno (EYVI); Praga (LKPR); Bukareszt (LROP); Düsseldorf (EDDL); Barcelona (LEBL); Lizbona (LPPT); Tbilisi (UGTB); Berlin (EDDB); Szczecin-Goleniów (EPSC).

Dokładną listę tras i przewoźników obwieści prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Z kolei przypadku, gdy będzie istniała możliwość wykonania operacji lotniczych wykraczających poza te operacje lotnicze, “oraz nie spowoduje to przekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa”, na Lotnisku Chopina w Warszawie (EPWA) mogą być wykonywane operacje lotnicze z lotnisk i na lotniska inne. – W takim przypadku decyzję o przydziale czasów na start lub lądowanie podejmuje koordynator Lotniska Chopina w Warszawie (EPWA) – czytamy.

W dokumencie dodano, że w przypadku operacji lotniczych na trasach z lotnisk i na lotniska, “o których mowa w § 3 ust. 2, dopuszcza się ich wykonywanie na danej trasie wyłącznie raz dziennie, przez jednego przewoźnika lotniczego, który przewiózł największą liczbę pasażerów na danej trasie w latach 2019-2021, z wyłączeniem przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 3”.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 maja i obowiązuje do 31 maja.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments