Paweł Borys: stopy proc. mogą wzrosnąć do 7,5 proc.

137

Przy silnej koniunkturze i presji kosztowej konieczne będą podwyżki stóp procentowych do poziomu 7,5 proc. – powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Może to nastąpić w ciągu trzech miesięcy. Niestety miał też i inne fatalne wieści. Uważa, że czekają nas problemy natury gospodarczej i ogóle spowolnienie.

Co dalej ze stopami proc.?

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła wczoraj stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. Stopa referencyjna, czyli główna stopa NBP, wzrosła więc z 4,5 proc. do 5,25 proc.

Szefa PFR ma jednak dobre wieści – jesteśmy już bliżej końca podwyżek stop procentowych. – Mniejsza od poprzedniej podwyżka o 0,75 pkt. proc. wskazuje, że kolejne podwyżki mogą być dokonywane mniejszymi ruchami – bardziej po 0,5 lub 0,25 pkt. proc. – powiedział Paweł Borys.

Dodał, że rynek finansowy obecnie wycenia, że stopy procentowe w Polsce osiągną poziom 7,5 proc. w ciągu trzech miesięcy. Potem zaczną spadać, ale dopiero w 2024 r.

Jak zauważył, w związku z utrzymującymi się wysokimi cenami ropy, gazu, surowców oraz żywności, a także silną koniunkturą, inflacja będzie zapewne rosła przez kolejne miesiące. Szczyt ma osiągnąć w III kwartale.

– Kolejne decyzje RPP powinny w większym stopniu zależeć nie od bieżących danych, tylko prognozowanych na drugą połowę 2022 i 2023 rok – ocenił Borys.

Czeka nas spowolnienie gospodarcze

Jak uważa, w latach 2022-2023 nastąpi w Polsce i na świecie spowolnienie gospodarcze.

Ono powinno obniżyć presję inflacyjną. Duże znaczenie ma tu oczywiście wojna na Ukrainie, ponieważ agresja Putina podwyższa ceny wielu surowców i żywności, co jest obecnie głównym powodem skoku inflacji – powiedział.

Zdaniem prezesa PFR potencjalny spadek napięcia geopolitycznego będzie też skutkować spadkiem dynamiki cen. – Dlatego w pozytywnym scenariuszu stopy procentowe zatrzymają się poniżej 7,5 proc., ale przy silnej koniunkturze i presji kosztowej konieczne będą podwyżki stóp do tego poziomu – stwierdził.

Dodał, że pozytywną wiadomością jest obecnie dobra kondycja sektora przedsiębiorstw i rynku pracy oraz stabilizacja złotego w ostatnich tygodniach.

Obecnie jest stopy proc. rosną a sytuacja gospodarcza staje się niepewna.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments