Parlament Norwegii odrzucił projekt ustawy zakazujący miningu

78

10 maja 2022 r. parlament Norwegii zagłosował przeciwko proponowanemu zakazowi kopania bitcoinów w kraju.

Norwegia nie zakazuje miningu

Czerwona Partia, komunistyczna partia Norwegii, zaproponowała w marcu ograniczenie działalności związanej z kopaniem bitcoinów. Głosowanie w bieżącym tygodniu zakończyło się jednak odrzuceniem projektu.

Jaran Mellerud, analityk Arcane Research, zauważył, że „wrogie bitcoinowi partie polityczne w Norwegii próbowały zmusić górników kryptowalut do wyjazdu z kraju, wprowadzając wyższą stawkę podatku od energii specjalnie dla górników lub nawet próbując zakazać kopania”.

To jednak nie koniec walki o mining. Po przegraniu ostatniego głosowania lewicowe partie polityczne prawdopodobnie podejmą jeszcze jedną próbę – tym razem zwiększenia podatku od energii specjalnie dla górników. To teraz ich jedyne narzędzie, które pozwoliłoby uderzyć w rynek kryptowalut.

 

Mining w Norwegii

Rynek miningu bitcoina mocno się rozwinął w Norwegii. Mieszkańcy kraju korzystali z odnawialnych źródeł energii, by kopać kryptowaluty. W ten sposób udało im się wygenerować aż 1% globalnego współczynnika hash w sieci bitcoina.

Norwegia jest idealnym miejscem dla przedsięwzięć związanych z kopaniem BTC, a to ze względu na tanią produkcję energii wodnej. Jak wynika z oficjalnych informacji, aż 88% energii w Norwegii jest generowane za pomocą elektrowni wodnych, co zapewnia dość niski koszt kopania i jest bardzo korzystne dla górników kryptowalut. Z kolei energetyka wiatrowa jest odpowiedzialna 10% produkcji energii, a pozostałe źródła tylko za 2%.

W artykule opublikowanym na norweskim kanale informacyjnym E24 czytamy:

Zwykłe gospodarstwa domowe, firmy i sektor publiczny płacą podatek od energii elektrycznej w wysokości 15,41 øre (0,015 USD) za kilowatogodzinę, jednak w niektórych przypadkach rynek miningu ma obniżony podatek od energii elektrycznej.

Zgodnie z ustaleniami Melleruda, istnieją jednak bardzo małe szanse na podniesienie opłat z tytułu podatku od energii, szczególnie dla branży miningu. Bitcoin powoli przejmuje też kontrolę nad norweskim krajobrazem finansowym, a to temu, że zainteresowanie nim ze strony detalistów rośnie. Z kolei firmy także coraz odważniej sięgają po inwestycje w BTC.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments