Oszuści wykorzystują loterię szczepionkową. Możesz stać się ofiarą!

334

Jeśli otrzymałeś SMS dotyczący wygranej w loterii narodowej, możesz czuć się zagrożony! A to dlatego, że może być to działanie oszustów. Obiektem ataku są użytkownicy Androidów, którzy otrzymują od hakerów SMS-y z linkiem do wirusa.

Oszuści wykorzystują loterię szczepionkową

CERT Polska ostrzega, że oszuści wysyłają SMS-y z linkiem do trojana bankowego Cerberus. Ten działa w oparciu o system Android. CERT przypomina również, aby nie instalować aplikacji niepochodzących ze sklepu Google Play.

„Gratulacje! Zostałeś zwycięzcą jednej z głównych nagród loterii narodowej”

– napisano w SMS, jaki jest rozsyłany do potencjalnych ofiar. W wiadomości znajduje się link, za pomocą którego na sprzęcie jest instalowany wspomniany wirus. Wiadomość wygląda jakby była wysłana z aplikacji mObywatel. Oczywiście w rzeczywistości jednak przysłali ją oszuści.

Adres złośliwego linku, to „wyniki-loterii.net” i kliknięcie w niego może być groźne dla pieniędzy na naszym koncie, jeżeli łączymy się ze swoim kontem bankowym za pomocą telefonu.

Jeżeli otrzymaliśmy podejrzaną wiadomość, najlepiej zgłosić ją do CERT za pomocą formularza na https://incydent.cert.pl albo przekazując je na numer 799 448 084.

Walka z COVID-19

Loteria szczepionkowa jest jednym z narzędzi, jaki miał pomóc rządowi nakłonić Polaków do szczepień. Jak na razie, w kraju widać jednak ponowny wzrost zakażeń, choć trzeba przyznać, że sytuacja jest lepsza niż jesienią 2020 r. To zapewne efekt tego, że część osób zaszczepiła się przeciwko COVID-19. Do tego dochodzą Polacy, którzy przeszli już koronawirusa i są na niego uodpornieni.

Mamy 882 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Zmarło tylko 20 osób. Dokładnie tydzień temu odnotowano w Polsce 767 nowych zakażeń i 15 ofiar.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: ubelskiego (152), mazowieckiego (146), łódzkiego (77), zachodniopomorskiego (61), małopolskiego (57), śląskiego (53), podlaskiego (52), wielkopolskiego (51), dolnośląskiego (49), podkarpackiego (47), warmińsko-mazurskiego (43), pomorskiego (40), kujawsko-pomorskiego (16), opolskiego (12), lubuskiego (11), świętokrzyskiego (6).

Dziewięć zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Rząd nie wprowadza jak na razie żadnych obostrzeń sanitarnych, choć nie jest wykluczone, że mogą czekać nas lokalne lockdowny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments