Ostatni dzień na rozliczenie PIT za 2022 rok

Udostępnij

Dziś, we wtorek 2 maja, upływa termin na złożenie rocznej deklaracji PIT za 2022 rok. Zrobić to można przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej – bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub wysyłając pocztą. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Jeżeli podatnik nie zrobi nic, system elektroniczny sam uzna PIT za wypełniony i go zaakceptuje. Część z tych, którzy jednak zapomną dotrzymać dzisiejszego terminu złożenia deklaracji, może później tego żałować.

PIT za 2022 rok – to już ostatni dzwonek Grafika prezentująca kobietę i formularz podatkowy

Sezon rozliczeń podatkowych za 2022 rok właśnie dobiega końca. Podatnicy już tylko dziś mogą dokonać rozliczenia lub sprawdzić, co przygotował dla nich Urząd Skarbowy, zanim deklaracja zatwierdzi się sama.

Deklaracje PIT-37 i PIT-38 – w sytuacji kiedy nie wypełnimy go sami – zaakceptują się bowiem same w e-Urzędzie Skarbowym, ale fiskus sam nie uwzględni naszych ulg, ani nie zweryfikuje, czy są zawarte w nich wszystkie dokumenty źródłowe niezbędne do jego przygotowania.

Dlaczego warto zweryfikować lub złożyć swoją deklarację PIT samodzielnie?

Na takim automatycznym rozliczeniu można jednak dużo stracić. Nie zostanie bowiem odliczona przysługująca nam ulga ani nie będziemy mogli przekazać 1,5% na wybraną organizację.

Z kolei takie deklaracje, jak PIT-28 czy PIT-36 same za nas się nie wypełnią i nie zostaną zaakceptowane. Przykładowo, osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, zeznanie podatkowe muszą złożyć samodzielnie. Jeśli tego nie zrobią, grozi im odpowiedzialność karno-skarbowa. Co oznacza, że mogą zostać ukarani za wykroczenie lub nawet przestępstwo.

Dlatego też z całą pewnością warto zweryfikować swoją deklarację jeszcze dziś, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Dowiemy się dzięki temu, czy otrzymamy zwrot podatku bądź czy musimy dopłacić do zeznania.

Termin dopłaty do PIT też upływa 2 maja Litery tworzące napis "płacenie podatków"

Warto także mieć świadomość, że także osoby, które wcześniej złożyły rozliczenie podatkowe i muszą zapłacić dopłatę, także powinny to zrobić do 2 maja. Podatek należy bowiem zapłacić nie później niż do końca ustawowego terminu rozliczenia podatkowego.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że z koniecznością dopłaty może się liczyć 1,2 miliona podatników. Co istotne, podatek, który nie zostanie uregulowany w terminie staje się zaległością podatkową i będzie należało go zapłacić z odsetkami za zwłokę, które wynoszą 16,5% w skali roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również