10 najlepszych ośrodków narciarskich w Europie

Udostępnij

ośrodki narciarskie w EuropiePerfekcyjnie naśnieżone trasy, dziesiątki, a nawet setki kilometrów nartostrad, sprzyjające warunki atmosferyczne i klimat, do tego pieczołowicie opracowana infrastruktura oraz szereg usług dodatkowych… Zimowe kurorty w Tatrach, Alpach czy Dolomitach co roku przyciągają największych miłośników białego szaleństwa. Choć za zagraniczny wyjazd praktycznie zawsze trzeba zapłacić nieco więcej niż w kraju, to czołowe ośrodki narciarskie w Europie z nawiązką rekompensują te zwiększone wydatki. Właśnie dlatego przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych ośrodków narciarskich w Europie. Na początek słynny włoski kurort:

Najlepsze ośrodki narciarskie w Europie – Livigno

Livigno to duży i popularny, położony we włoskiej Lombardii ośrodek narciarski. Jest to najbardziej nasłoneczniony kurort w Alpach. Livigno znajduje się w północnej części Włoch na wysokości 1816 metrów nad poziomem morza, na skraju dwóch parków narodowych – włoskiego Italian Stelvio oraz szwajcarskiego Engadin.

Oferuje 115 kilometrów tras narciarskich oraz 33 wyciągów, w tym 14 wyciągów krzesełkowych, 13 orczyków oraz 6 gondoli. Ośrodek gwarantuje nam snowparki oraz trasy o różnym stopniu trudności, co zapewnia bezpieczeństwo wszystkich narciarzom. Jest także możliwość zapisania dziecka do szkółki narciarskiej.

Ośrodek jest bardzo znany wśród Polaków, nie tylko ze względu na sporty zimowe, ale także z powodu stosunkowo niskich cen. Nie każdy z nas o tym wie, ale Livigno leży na obszarze strefy wolnocłowej. Warto dodać, że w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, stoki we Włoszech mają zostać otwarte 5 marca.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Europie – Cortina d’Ampezzo

Cortina d’Ampezzo to prawdopodobnie najsłynniejszy i najmodniejszy kurort narciarski we Włoszech. Zwane królową Dolomitów miasteczko jest synonimem luksusu. Znajdziemy tu eleganckie sklepy i stylowe lokale rozrywkowe, a także miejsca związane z Jamesem Bondem. W Cortina d’Ampezzo nakręcono bowiem niektóre części filmu o agencie 007. Ponadto, cały obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ośrodek gwarantuje 39 wyciągów narciarskich oraz 140 kilometrów perfekcyjnie przygotowanych tras narciarskich. Jednak to nie wszystko. Są także trasy specjalnie przygotowane dla narciarzy biegowych, jest ich około 70 kilometrów. Bardzo ważnym aspektem jest sztuczne naśnieżane. Prawie wszystkie trasy są zaopatrzone w armatki śnieżne, więc nie musimy się martwić w przypadku braku opadów śniegu.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Europie – Kronplatz

Kronplatz znajduje się na Terenie południowego Tyrolu. Cały ośrodek znajduje się na górze Plan de Corones – 2274 metry nad poziomem morza. Na górze przezywanej z racji swego charakterystycznego wyglądu “Glatzkopf”, czyli “łysa pała” znajduje się rozległy płaskowyż, z którego na trzy strony świata biegną w dół liczne, doskonale przygotowane trasy.

Kompleks oferuje nam pełen wachlarz tras, zarówno dla początkujących narciarzy jak i bardziej doświadczonych, jest ich w sumie około 119 kilometrów. Kronplatz jest bardzo atrakcyjnym ośrodkiem pod względem wyposażenia w wyciągi narciarskie. Możemy tam znaleźć aż 14 gondoli, jest to chyba najbardziej wygodny sposób transportu na szczyt. Można także korzystać w sumie z 20 równo podzielonych orczyków oraz wyciągów krzesełkowych.

Tutejsze trasy są w stu procentach wyposażone w wydajne systemy naśnieżania, co gwarantuje udany urlop narciarski nawet podczas zim ubogich w opady śniegu. Nowoczesne kolejki gondolowe i wyciągi rozmieszczone z trzech stron wwożą narciarzy i snowboardzistów z doliny na szczyt, w którego centralnym punkcie znajduje się ważący 18,1 tony Dzwon Wolności Concordia o średnicy 3 metrów. Dzwon odzywa się codziennie od środy do niedzieli o godzinie 12. Taras widokowy otacza odlany z brązu relief, na którym opisane są nazwy okolicznych szczytów.

W tym sezonie w Austrii co najmniej do końca lutego zamknięte są hotele i restauracje. Ponadto na stokach obłożenie miejsc w wagonikach i gondolach wynosi maksymalnie 50% normalnej przepustowości.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Europie – Courchevel

Courchevel to największy i zarazem najbardziej znany francuski ośrodek narciarski. Zlokalizowany jest w słynnym regionie Trzech Dolin, które tworzą razem największy na świecie obszar nartostrad. Courchevel uznawany jest także za jeden z najbardziej luksusowych kurortów w Europie. To tu co roku zjeżdżają się rzesze najbogatszych ludzi świata. Kurort chętnie wybierają także najlepsi narciarze. Do ich dyspozycji jest tu aż 150 kilometrów tras oraz wyjątkowe tereny dla miłośników freeride-u.

Co więcej, Courchevel to nie tylko narty. Ośrodek słynie również z luksusowego zakwaterowania, wspaniałej sceny Apres Ski i wyśmienitej kuchni. Znajduje się tu aż 5 hoteli czterogwiazdkowych oraz 5 pięciogwiazdkowych. Działa tu kilkanaście restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin.

W tym sezonie we Francji stoki są zamknięte co najmniej do końca lutego, wciąż nie podano daty ich ponownego otwarcia.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Europie – Zermatt

Zermatt to iście bajkowy kurort z jednym z najpiękniejszych widoków w całej Szwajcarii. Miejscowość położona jest na wysokości 1610 metrów nad poziomem morza, i ze względów ekologicznych można wjechać do niej jedynie pojazdem napędzanym silnikiem elektrycznym.

Nad ośrodkiem góruje charakterystyczna sylwetka Matterhornu szczytu o wysokości 4478 metrów nad poziomem morza. Ze znajdującej się na szczycie platformy widokowej przy dobrych warunkach atmosferycznych można dojrzeć aż 38 szczytów, których wysokość przekracza 4000 metrów nad poziomem morza.

Zermatt słynie jednak nie tylko z pięknych widoków, ale także z długich tras, najdłuższa, z Matterhornu do Zermatt, ma aż 25 kilometrów. Łącznie narciarze i snowboardziści mają tu do dyspozycji niewiarygodną liczbę 360 kilometrów nartostrad.

Ośrodek oferuje także heliskiing, czyli zjazdy poza wyznaczonymi trasami, ze szczytu, na który narciarze są transportowani helikopterem w asyście licencjonowanego przewodnika. Mało tego, dzięki wysokiemu położeniu – Matterhorn Glacier Paradise jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Alpach i szusować można tu także latem.

Co najważniejsze, Szwajcaria jako jedyna mimo pandemii postanowiła umożliwić turystom zimowe szaleństwa. Większość stoków jest otwarta, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – odstępu i noszenia maseczek na wyciągach. Należy tylko pamiętać, że przy przekraczaniu granicy samolotem należy przedstawić negatywny wynik testu PCR.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Europie – Chamonix

Leżący u podnóża Mont Blanc, na wysokości 1050 metrów nad poziomem morza, Chamonix jest prawdziwą ikoną narciarstwa. To istny raj dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Ośrodek posiada jedne z najbardziej wymagającego tras narciarskich na świecie.

Chamonix słynie także ze spektakularnej kolejki linowej znajdującej się na szczyt Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.). Dzięki niej oraz dzięki sąsiedniej kolejce Pointe Helbronner (3462 m n.p.m.), na granicy francusko-włoskiej, można przejechać dużą część Masywu Mont Blanc. Wielbicielom białego szaleństwa Chamonix oferuje 115 kilometrów nartostrad.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Europie – St. Anton

Po tyrolskiej stronie przełęczy Arlberg leży prestiżowy ośrodek narciarski dobrze znany na całym świecie – St. Anton. To tutaj przed stu laty rozpoczęła się historia narciarstwa alpejskiego. Wytrawni narciarze i snowboardziści z całego świata spotykają się tu dziś, by poszusować po wymagających trasach tego ośrodka.

St. Anton oferuje miłośnikom białego szaleństwa wszystko, czego mogą zapragnąć: doskonale przygotowane trasy o najróżniejszym stopniu trudności, tereny do jazdy w puchu i różnorodne oferty spędzenia czasu poza stokiem. Specyficzny mikroklimat panujący w tym rejonie sprawia, że tutejszy obszar narciarski może liczyć na obfite opady śniegu.

Kurort oferuje aż 340 kilometrów tras, prawie 200 zjazdów w puchu i około 90 kolejek i wyciągów, na które wystarczy jeden karnet. Wyjątkowe położenie sprawia, że narciarze oraz inni miłośnicy zimowego szaleństwa, mogą cieszyć się tu znakomitymi warunkami śniegowymi od grudnia do końca kwietnia. Wiele miejsc znajdujących się w tym regionie zyskało już status kultowych. Niestety pobyt w St. Anton nie należy do najtańszych – to jeden z najdroższych regionów w Austrii.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Europie – Zillertal Arena

Zillertal Arena to drugi pod względem odwiedzin Polaków ośrodek narciarski w Europie. Bogactwo tras w dolinie Ziller przyciąga tysiące narciarzy. Najlepszym dowodem na popularność tego regionu stanowi potężna kolejka samochodów oczekujących przed zjazdem do doliny, którą mija każdy, kto w sezonie udaje się autostradą z Polski w kierunku Innsbrucka.

Kurort oferuje narciarzom 143 kilometry tras, rozciągających się na wysokości pomiędzy od 1300 do 2500 metrów nad poziomem morza. Większość z nich są to trasy czerwone. Ponieważ jednak trasy są zwykle szerokie, nawet mniej wprawni narciarze nie powinni mieć problemów z ich pokonaniem. Możemy korzystać z 52 wyciągów, w tym 11 kabinowych. Widoki na trasach zapierają dech w piersiach. Ponadto, dzięki tak wysokiemu położeniu śnieg w tym regionie jest w zasadzie gwarantowany.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Europie – Sölden

Sölden to wymarzone miejsce dla wymagających narciarzy. Ośrodek ten jako jedyny w Austrii posiada bezpośrednie połączenie tras na lodowcu z resztą terenów narciarskich. Narciarze mają tu do dyspozycji 148 kilometrów różnorodnych nartostrad. Jedną z wielu atrakcji kurortu jest tunel wykuty w skale o długości 165 metrów, którym narciarze mogą przedostać się na nartach z lodowca Rettenbach na Tiefenbach.

Co więcej, jedną z rzeczy, których w Sölden zawsze jest pod dostatkiem, jest śnieg. Spośród dziesięciu największych ośrodków narciarskich w Austrii to właśnie Sölden oferuje najwyższe szczyty – do 3340 metrów nad poziomem morza.

Najlepsze ośrodki narciarskie w Europie – Jasná Chopok

Jasná Chopok to największy słowacki ośrodek narciarski. Z kolei Chopok to drugi co do wielkości szczyt położony w Tatrach Niskich na Słowacji. Ze względu na duże zróżnicowanie nartostrad – od łagodnych i panoramicznych tras (Turistická) po czarne i bardzo wymagające (Vyhliadková, Zjazdárska) region chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi oraz bardziej doświadczeni narciarze, czy nawet miłośnicy freeride’u.

Ten ośrodek narciarski co roku skutecznie zdobywa zainteresowanie polskich turystów. Polacy stanowią ponad 30% narciarzy odwiedzających ten kurort. Północne i południowe stoki Chopoka są wręcz stworzone przez naturę, by stanowić arenę białego szaleństwa. Znaczne wysokości zapewniają dobre warunki klimatyczne, a specyficzna rzeźba terenu, brak skał i bardzo stromych stoków, powoduje, że nawet po wielkich opadach śniegu teren ten jest całkowicie wolny od lawin i bezpieczny.

Większość z 30 kolejek i wyciągów tu działających to urządzenia nie tylko nowe, ale i bardzo nowoczesne, na czele z pięknym i funkcjonalnym Funitelem, który zapewnia łączność między północnymi i południowymi stokami, nawet przy niezbyt korzystnej pogodzie. Z ponad 46 kilometrów tras zjazdowych, jakie są tu do dyspozycji, 27 kilometrów może być sztucznie naśnieżane.

Co więcej, w Jasnej wytyczono i oznakowano dwie trasy do narciarstwa biegowego. Niestety w tym sezonie ze względu na pandemię koronawirusa, na Słowacji wszystkie ośrodki narciarskie i hotele są nieczynne co najmniej do 20 marca.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również