Choroby obawia się każdy z nas. Niestety czasem osoby chore zmagają się z wieloma problemami, które utrudniają im wykonywanie najprostszych czynności. Osoby schorowane mogą potrzebować pomocy w ubraniu się, gotowaniu, robieniu zakupów, a także przy utrzymywaniu higieny. W niektórych przypadkach bliscy są zmuszeni zrezygnować z pracy, jeżeli chcą zapewnić odpowiednią opiekę. Ile właściwie może kosztować opieka nad chorym w domu? Czy możemy liczyć na wsparcie ze strony państwa?
Jak zorganizować opiekę w domu?
W momencie, kiedy ktoś z naszych bliskich choruje, nasze życie może obrócić się do góry nogami. Najtrudniej sytuacja wygląda, jeżeli dana osoba wymaga stałej opieki. Warto zaplanować i zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które pomogą nam lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Należy dobrze przedyskutować, kto będzie głównym opiekunem osoby chorej. Głos w tym wypadku ma również sam chory, którego cała ta dyskusja dotyczy. Następnie warto ustalić podział obowiązków, jeżeli w opiece ma uczestniczyć więcej osób. Możemy także rozważyć zatrudnienie całodobowej opiekunki lub opiekuna.
Całodobowa opieka w domu nad osobą chorą
Opieka nad osobą chorą w domu jest łatwiejsza, jeżeli nie wymaga ona całodobowego nadzoru i wsparcia. Jeżeli jednak sytuacja wygląda inaczej, a stan danej osoby nie jest najlepszy, konieczne będzie zadbanie o opiekę przez całą dobę. W niektórych przypadkach decydujemy się na zmianę wymiaru godzin pracy lub całkowicie rezygnujemy z kariery zawodowej. To rozwiązanie nie sprawdzi się u wszystkich. Warto wtedy pomyśleć o zatrudnieniu opiekuna lub opiekunki.
Zatrudnienie opiekuna, który przez całą dobę będzie czuwał nad chorym, może okazać się idealnym pomysłem. Osoby, które szukają takiej pracy, często mają doświadczenie i wiedzą, jak postępować w trudnych sytuacjach. Mogą okazać się niezastąpionym wsparciem. Dbają o czystość, jedzenie oraz podawanie leków, a my nie musimy o nic się martwić. Koszt całodobowej opieki może być naprawdę różny. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i dolegliwości chorego. Jak dobrze zaplanować wydatki, związane z opieką nad chorym w domu? Należy pomyśleć o wydatkach na niezbędny sprzęt i profesjonalne wsparcie.
Planowanie wydatków, kiedy nasz bliski zachoruje
Trudno oszacować, ile może kosztować opieka nad chorym w domu. Wszystko dlatego, że koszty zależne są od rodzaju choroby, a także tego, czy dana osoba jest w stanie samodzielnie funkcjonować. W zależności od schorzenia różne mogą być także wydatki na leki, rehabilitację oraz konsultacje z lekarzem, jeżeli decydujemy się na prywatne wizyty. W zależności od choroby mogą być konieczne pewne zmiany w naszym domu i dostosowanie niektórych pomieszczeń do całkiem nowych potrzeb chorego. Właśnie dlatego warto zrobić plan wydatków i uwzględnić w nim:
- sprzęty, które będą potrzebne w nowej rzeczywistości chorego
- koszt dostosowania domu do nowych potrzeb chorego
- koszty opiekunki, pielęgniarki, lekarza, fizjoterapeuty, a także psychologa.
Na tym etapie należy zadbać również o orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli osoba chora ma do niego prawo. W takiej sytuacji będzie uprawniona do skorzystania z ulg oraz świadczeń. Jednak na jakie wsparcie możemy liczyć ze strony państwa?
Opieka nad chorym w domu — na jakie wsparcie możemy liczyć?
Świadczenia, które oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia, przysługują wszystkim osobom, które mają aktywne ubezpieczenie zdrowotne. Poza tym opiekunowie osób niepełnosprawnych także mogą liczyć na pomoc.
Świadczenia dla osoby chorej
- Zasiłek chorobowy — to jedno z najbardziej podstawowych świadczeń, które przysługuje osobom ubezpieczonym w sytuacji, kiedy stają się niezdolne do pracy z powodu choroby. Zasiłek ten dotyczy chorującego i przysługuje na określony czas. Osoby, które są na zwolnieniu chorobowy powyżej 182 dni, mogą starać się o rentę lub świadczenie rehabilitacyjne.
- Świadczenie rehabilitacyjne — przysługuje osobie ubezpieczonej, która po 182 dniach okresu chorobowego nadal nie jest zdolna do pracy. Natomiast dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskaniem zdolności do pracy. Świadczenie chory może uzyskać na okres dalszego leczenia, aż do momentu odzyskania zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż na 12 miesięcy. Orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydaje lekarz orzecznik ZUS.
- Renta z tytułu niezdolności do pracy — osoby chorujące przewlekle mogą starać się o prawo do renty. Zapewnia ona dochód na określony czas, w tym także ubezpieczenia zdrowotne, które uprawnia do opieki na NFZ. Osoba chora o rentę może starać się w ZUS-ie. Należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty. Następnie ZUS wyznacza termin, w którym chory musi zgłosić się w placówce, gdzie zostanie zbadany przez lekarza orzecznika ZUS.
- Zasiłek pielęgnacyjny — w tym przypadku pieniądze są wypłacane przez urząd miasta, urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej. Ma wesprzeć osoby chorujące i jest przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z powodu choroby, takich jak zapewnienie opieki. Jednak warto pamiętać, że pobieranie zasiłku pielęgnacyjnego wyklucza wypłatę dodatku pielęgnacyjnego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Dodatek pielęgnacyjny — wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dodatek, który przysługuje do świadczenia emerytalno-rentowego. Otrzymają go osoby, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji lub osoby, które ukończyły 75 lat. Warto wiedzieć, że ZUS przyznaje dodatek automatycznie, kiedy dana osoba skończy 75 lat.
Świadczenia dla opiekuna osoby chorej
- Zasiłek opiekuńczy — jest formą wsparcia dla opiekunów. Zasiłek pozwala zabezpieczyć opiekuna w środki finansowe na okres 14 dni kalendarzowych w ciągu roku. Przysługuje na opiekę nad chorym członkiem rodziny. Warto wiedzieć, że nie musimy być zameldowani w tym samym miejscu. Wniosek o opiekę należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
- Zasiłki dla opiekunów osób dorosłych — w tym przypadku zasiłek przysługuje osobie, która na rzecz opieki nad bliską osobą wymagającą znacznej i stałej pomocy zrezygnowała z pracy. W tym przypadku obowiązują kryteria dochodowe, a to oznacza, że są przeznaczone dla najbardziej potrzebujących.
Opieka nad osobą chorą
Choroba może obrócić nasz świat do góry nogami. W niektórych przypadkach musimy pomyśleć nad opieką całodobową, ponieważ chory nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. To spore wyzwanie, do którego należy podejść z odpowiednim planem. Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o organizacji opieki. Czasem chcemy sami zadbać o chorego, jednak warto rozważyć zatrudnienie opiekunki. Takie rozwiązanie sprawdzi się u osób, które nie chcą lub nie mogą zrezygnować z pracy na rzecz opieki, a chory wymaga całodobowego nadzoru i wsparcia.
Trudno oszacować koszt opieki nad chorym w domu, ponieważ każdy przypadek jest inny. Niektórzy będą potrzebowali profesjonalnego sprzętu oraz dostosowania domu do nowych potrzeb. Różnie wyglądają także ceny leków oraz koszt rehabilitacji, czy prywatnych wizyt u lekarzy. Jednak osoby chore mogą liczyć na różne formy wsparcia ze strony państwa w postaci dotacji i świadczeń.