Czym jest ofiaromat, e-taca i daromat w kościele?

186

Zbieranie datków w kościeleNie jest żadną tajemnicą, że Polska z każdym rokiem staje się coraz bardziej bezgotówkowa. Już od lat państwo dąży do tego, aby w każdym miejscu dostępne były terminale płatnicze. Nic dziwnego, ponieważ płatności bezgotówkowe są wygodniejsze i bezpieczniejsze. Trend ten nasilił się podczas pandemii COVID-19, kiedy to płatność kartą, smartfonem, smartwatchem lub BLIKiem stanowiły jedyny sposób na zachowanie reżimu sanitarnego.

Niespodziewanie możliwość bezgotówkowych wpłat zaczął oferować również Kościół Katolicki w Polsce. Otóż, jeszcze przed pandemią koronawirusa w dwóch kościołach – jednym Archidiecezji Krakowskiej, a drugim Lubelskiej – stanęły w Polsce pierwsze ofiaromaty, nazywane także e-tacami i daromatami. W ciągu kolejnych miesięcy zaczęły się pojawiać w znacznie większej liczbie parafii i świetnie się przyjęły wśród wiernych. Dziś w naszym kraju ofiaromaty znajdziemy w ponad 100 kościołach. Ponadto episkopat zapowiedział instalację kolejnych takich urządzeń, a wszystko to w ramach akcji Polska Bezgotówkowa. Czym są te urządzenia?

Ofiaromat – co to? Znak zachęcający do wpłacania datków

Kościół Katolicki w Polsce już pod koniec 2019 roku postanowił nie przyglądać się biernie nowym przyzwyczajeniom wiernych i wyszedł naprzeciw ich aktualnym potrzebom. Gdy używamy terminu ofiaromat, e-taca lub daromat mówimy tu o niczym innym jak urządzeniu umożliwiającym składanie ofiar w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty płatniczej, smartfona czy nawet smartwatcha i za pomocą systemu BLIK. Wystarczy wybrać na dotykowym ekranie kwotę datku, w niektórych kościołach również cel na jaki ma być ona przeznaczona – poza standardową ofiarą na kościół można w tym wariancie daromatu wybrać płatność na Caritas lub misje.

Następnie wystarczy dokonać transakcji zbliżeniowej lub za pomocą systemu BLIK. W przypadku wyższych kwot należy ją jeszcze potwierdzić wpisaniem kodu PIN. Cały proces jest bardzo krótki: trwa nawet kilka sekund. Po wyborze dowolnie wybranej kwoty i zbliżeniu karty do czytnika, ofiarodawca otrzyma indywidualnie przygotowane podziękowanie wyświetlone na ekranie urządzenia, a także – jeśli się na to zdecyduje i poda numer telefonu – krótką wiadomość SMS, potwierdzającą przekazanie ofiary.

Jak wygląda e-taca?

Daromat ma z reguły formę eleganckiej, starannie wykonanej ambony, która łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki – szlachetnego brązu i klasycznej czerni, e-taca doskonale wpasowuje się do wnętrz i wyposażenia obiektów sakralnych.

Czy wierni chętnie korzystają z ofiaromatów?

Oficjalnych danych i statystyk oczywiście nie znajdziemy, ale niektórzy duchowni chętnie przyznają, że te urządzenia sprawdzają się doskonale. W jednej z parafii znajdujących się w województwie kujawsko-pomorskiem proboszcz nawet zdecydował, że duchowni przestaną chodzić z tacami podczas mszy – daromat zdołał w pełni je zastąpić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments