OECD aktualizuje prognozy gospodarcze! PKB Polski spadnie o 3,5 proc.

Zdaniem OECD wsparcie rządowe powinno być lepiej ukierunkowane i trafiać do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych i firm.

303

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił decydentów politycznych do natychmiastowego podjęcia radykalnych działań, co z kolei przyczyniło się do powstania najpoważniejszego od lat kryzysu gospodarczego, którego skutki odczuliśmy wszyscy. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że PKB Polski spadnie w tym roku o 3,5 proc.

2021/22 latami odbudowy

– Po mocnym odbiciu w III kw. 2020 r., z uwagi na odroczoną konsumpcję i wsparcie rządu, produkt krajowy ponownie obniży się w końcówce 2020 r. w obliczu wprowadzenia nowych obostrzeń epidemicznych. Popyt krajowy będzie się odbudowywał w 2021-22 r. wobec perspektyw i faktycznego stosowania skutecznej szczepionki przeciw Covid-19. Bezrobocie osiągnie szczyt w 2021 r. i będzie powoli się obniżać – napisano w raporcie.

Zdaniem organizacji, PKB Polski spadnie w 2020 r. o 3,5 proc. po czym wzrośnie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze w czerwcu OECD zakładało, że posika gospodarka skurczy się w tym roku o 7,4 proc.

Odnosząc się do rządowych programów pomocowych uruchomionych w celu wspierania zatrudnienia i minimalizowania gospodarczych skutków pandemii, OECD rekomenduje, aby wsparcie fiskalny było wycofywane w przyszłym roku „w rozsądny sposób”, by nie zaszkodzić odbudowie gospodarki.

– Wsparcie rządowe powinno być lepiej ukierunkowane i trafiać do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych i firm. Subsydiowanie składek na ubezpieczenie społeczne dla nisko zarabiających, zatrudnionych na standardowych umowach o pracę, uczyniłoby pokryzysową odbudowę bardziej inkluzyjną, a poprawa możliwości uczenia się ustawicznego dla nisko wykwalifikowanych pracowników poprawiłaby realokację siły roboczej. Inwestycje publiczne wspierające międzyregionalną infrastrukturę i zazielenienie miksu energetycznego wspierałoby odbudowę i osiągnięcie celów środowiskowych – uważa OECD.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments