USA żądają odszkodowań od Chin

514

Peter Navarro to główny doradca ekonomiczny prezydenta USA Donalda Trumpa. Teraz powiedział, że uważa, że Chiny powinny wypłacić Stanom Zjednoczonym odszkodowania z powodu epidemii koronawirusa. Czy to kolejny etap zimnej wojny na linii obu mocarstw,  czy początek większego kryzysu?

Chiny i szkody na biliony dolarów

Jestem głęboko przekonany – i myślę, że głęboko przekonani są Amerykanie – że Chiny wyrządziły nam ogromne szkody liczone w w bilionach dolarów i w związku z tym powinna być jakaś forma rekompensaty – powiedział wczoraj Navarro w rozmowie ze stacją telewizyjną Fox News. – Komunistyczna Partia Chin wypuściła w świat wirusa, który w ciągu dwóch miesięcy nas sparaliżował – dodał doradca Trumpa.

usa chinySłowa te wpisują się w ogólną narrację, jaką przyjęła administracja obecnego prezydenta. Sam Trump wielokrotnie zarzucał już rządzącym Chin, że te nie powstrzymały rozprzestrzeniania się koronawirusa. Co oczywiste, Pekin odrzuca oskarżenia, które padają ze strony USA.

Grozi nam wojna?

Pandemia doprowadziła jednak do dalszej eskalacji napięć, jakie są widoczne między USA a Chinami od dawna (mniej więcej od połowy kadencji obecnego prezydenta). Wszystko to w połączeniu z zerwanymi łańcuchami dostaw, nasila jeszcze bardziej obawy przed kolejną odsłoną wojny handlowej, jaka trwa między mocarstwami.

Eksperci zaczynają zastanawiać się, czy nie grozi nam konflikt zbrojny, a tym samym przejście z zimnej wojny w gorącą.

W tle można zauważyć wiele więcej niepokojących sygnałów. W kwietniu amerykańska marynarka wojenna poinformowała, że jej dwa okręty operują na Morzu Południowochińskim. Kraj wysłał swoje jednostki w rejon sporu między Chinami i Malezją.

Poprzez naszą stałą obecność operacyjną na Morzu Południowochińskim działamy na rzecz promowania wolności żeglugi i przelotu oraz międzynarodowych zasad, które stanowią podstawę bezpieczeństwa i dobrobytu Indo-Pacyfiku – napisała w oświadczeniu dla agencji Reutersa rzeczniczka amerykańskiego dowództwa w tym regionie, Nicole Schwegman. – Stany Zjednoczone wspierają wysiłki naszych sojuszników i partnerów w ustalaniu ich własnych potrzeb gospodarczych – dodała.

Sytuacja staje coraz bardziej napięta. Jest się czym martwić.

Poprzedni artykułLive Nation zapowiada nową epokę koncertów
Następny artykułNajwiększe wygrane w Lotto
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments