Od czego zależy składka OC?

208

OCWłaściciel pojazdu muszą obowiązkowo ubezpieczyć samochód, jeszcze za nim po raz pierwszy wyjedzie on na drogę. Obowiązkowe OC dotyczy zarówno pojazdów nowych, jak i używanych, choć te drugie najczęściej zostają ubezpieczone przez poprzedniego właściciela. Tymczasem sama wysokość składki ubezpieczeniowej jest różna i zależy od wielu czynników. Które z nich szczególnie wpływają na jej wartość?

Wiek i doświadczenie kierowcy

Kierowcy młodociani są poszkodowani w kontekście ustalania wysokości składki OC Gdańsk, bowiem muszą oni zapłacić więcej tylko ze względu na swój wiek. Wynika to głównie ze statystyk, które mówią, że najwięcej wypadków powodują właśnie kierowcy, którzy nie ukończyli 25. roku życia. Ponadto, istotne jest doświadczenie na drodze – w ciągu pierwszych kilku lat od otrzymania prawa jazdy i zakupu pierwszego samochodu ubezpieczyciel będzie wymagał wyższej składki. Tutaj ponownie należy powołać się na statystyki mówiące, że wypadki powodowane są przez kierowców, którzy dopiero zdobywają pierwsze doświadczenie na drodze. Istnieje jednak możliwość, aby nieco obniżyć wysokość zobowiązania – wystarczy do dowodu rejestracyjnego dopisać właściciela, który posiada prawo do wszelkich zniżek OC.

Rodzaj samochodu

Niemałe znaczenie w kontekście ustalania wysokości składki OC ma również rodzaj pojazdu, który ma podlegać ubezpieczeniu. Kierowcy, którzy wybierają auta z tak zwanej średniej półki, najczęściej płacą nieco mniej. Chodzi tutaj o modele kilkuletnie, o niezbyt dużej pojemności silnika. Zwykle im starszy i większy pojazd, tym wyższą składkę będzie trzeba zapłacić. Stosunkowo wysokie opłaty dotyczą również nowych samochodów, wyjeżdżających prosto z salonu. Ważne jest także przeznaczenie pojazdu – niższą składkę zapłacimy, jeśli użytkujemy go wyłącznie na cele prywatne. Natomiast w przypadku, gdy ma on też służyć celom zarobkowym, ubezpieczyciel może naliczyć wyższą opłatę. Nie chodzi tu jednak o sam dojazd do pracy, a o wykorzystywanie samochodu na przykład do pracy jako kurier czy doręczyciel.

Oferta konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego

Kierowcy zazwyczaj porównują oferty konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych, zanim zdecydują się na zakup danej polisy OC. Rzeczywiście, oferty są niezwykle zróżnicowane – ta sama osoba w jednym towarzystwie może zapłacić składkę w wysokości 500 zł, w innym natomiast będzie ona wynosiła aż 1000 zł, czyli dwa razy więcej. Skąd te różnice? Otóż każdy ubezpieczyciel może przedstawić własną ofertę, posiłkując się obliczeniami dokonanymi w swoim zakresie. Ponadto, w niektórych przypadkach wykupienie samego ubezpieczenia OC jest całkowicie nieopłacalne, natomiast połączenie go z ubezpieczeniem AC sprawia, że oferta staje się warta rozważenia. Obecnie OC coraz częściej sprzedawane jest w różnego rodzaju pakietach, co sprawia, że ogólna cena jest co prawda wyższa, natomiast cena jednostkowa – spada. Stąd też warto rozważyć tego typu pakiety, szczególnie jeśli zależy nam na zakupie dodatkowych polis czy rozszerzeniu ochrony ubezpieczeniowej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments