Aby uwolnić się od rosyjskiego węgla, Polacy muszą zastąpić czymś 3 miliony tradycyjnych i bardzo szkodliwych dla środowiska kotłów i pieców węglowych. Jako, że ceny gazu również pną się w górę, a niektórzy eksperci wyrażają obawy o jego dostępność podczas następnego sezonu grzewczego, wybór najczęściej pada na pompy ciepła.
W zasadzie można powiedzieć, że doszło już do prawdziwego boomu na tym rynku. Sprzedaż pomp ciepła obecnie bije rekordy i wiele wskazuje na to, że dynamiczny rozwój rynku utrzyma się przez wiele lat. Mało tego – popyt na pompy ciepła jest tak duży, że już niebawem mają się pojawić problemy z ich dostępnością, ponieważ producenci nie są w stanie szybko zwiększyć produkcji. Instalatorzy natomiast już teraz mają zarezerwowane terminy do jesieni.
Rewolucja na polskim rynku urządzeń grzewczych 
Już w 2021 roku cały polski rynek pomp ciepła wzrósł aż o 66%, a pomp ciepła do ogrzewania budynków o ponad 80%. Co więcej, w segmencie pomp ciepła typu powietrze/woda wzrost ten wyniósł aż 88%. W tym roku do zwiększenia się zainteresowania pompami ciepła doszły kolejne czynniki. Wojna w Ukrainie spowodowała, że gaz znów podrożał, a jeszcze bardziej mają wzrosnąć ceny węgla i pelletu.
W efekcie pompy ciepła są dziś jednym z najtańszych źródeł ogrzewania. Mowa tu dziś o kosztach niższych o 30% niż ogrzewanie gazem oraz o 50% niż ogrzewanie węglem. W przypadku nowych budynków ta różnica może być jeszcze większa.
Co więcej, dzięki temu zwrócił się także okres zwrotu z takiej inwestycji. W konsekwencji, rynek pomp ciepła rozwija się obecnie tak szybko, jak w ostatnich trzech latach rynek domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Zwłaszcza, że już teraz na te urządzenia można uzyskać dotację.
Ruszył program Moje Ciepło
Na przełomie kwietnia i maja wystartował nowy program wsparcia montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Nazywa się on Moje Ciepło, a jego budżet wynosi 600 milionów złotych, co pozwoli dofinansować montaż pomp w 57 tysięcy domach, i pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego, który zasilają na poziomie unijnym wpływy ze sprzedaży praw do emisji CO2.
Wysokość dofinansowania
Dofinansowanie do inwestycji wynosi w tym programie maksymalnie 21 tysięcy złotych i pokrywa 45% kosztów w przypadku montażu gruntowej pompy ciepła i posiadania karty dużej rodziny. Podstawowy poziom dofinansowanie wynosi natomiast 30%. Dotacja do pompy ciepła typu powietrze-woda jest ustalona maksymalnie na 7 tysięcy złotych.
Kto może otrzymać dotację? 
Ważnym wymogiem jest spełnienie kryteriów posiadania nowego domu o odpowiednich standardach energetycznych. Maksymalna wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej to 63 kilowatogodziny na metr kwadratowy w roku dla wniosków składanych w 2022 roku i 55 kilowatogodziny na metr kwadratowy na rok dla wniosków składanych w kolejnych latach.
Dofinansowaniu podlegają pompy ciepła kupione od dnia 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2026 roku lub wyczerpania środków tej edycji programu. Dotację z programu Moje Ciepło można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.