Nowy sondaż pokazuje, że PiS nadal wygrałoby wybory. PO już nie wróci do władzy?

76

Nowe badanie IBRiS pokazuje, że PiS pozostaje liderem sondaży. Na drugim miejscu nadal jest KO.

Nowy sondaż

Na początku jednak bardzo zła informacja. Deklarowana frekwencja zmalała w stosunku do maja o ponad 5 pkt proc. Jak widać, Polacy zaczynają być coraz bardziej zniechęceni do brania udziału w wyborach.

Teraz spójrzmy na wyniki. 2,4 pkt proc. mniej notuje Zjednoczona Prawica, którą popiera 34,5 proc. ankietowanych.

Największe ugrupowanie opozycyjne, czyli Koalicja Obywatelska, też traci: 1,4 pkt proc. W efekcie popiera ją 25,4 proc.

Pokazuje to, że PiS i PO de facto nadal rywalizują głównie tylko ze sobą.

– Mamy w dwóch narożnikach politycznego ringu PiS i KO, czyli Donalda Tuska konfrontującego się z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim – komentuje powyższe dla rp.pl politolożka prof. Ewa Marciniak z UW. – Ich narracja, skupiająca się na tym, kto kłamie i kto jest za co odpowiedzialny, już się nie sprawdza. Przez ostatnie lata podkręcanie emocji dawało zwyżki nawet do 5 pkt proc. Ale to się teraz wyborcom trochę przejadło – dodaje.

Jej zdaniem „jesteśmy [jako społeczeństwo] permanentnie zdezorientowani”.

Prof. Marciniak zwraca też uwagę, że obecnie mamy do czynienia z wielkim zamieszaniem geopolitycznym. Do tego dochodzą obawy o poziom życia.

– Jasny przekaz powinien płynąć od rządzących, ale trzeba przyznać, że kontrnarracja opozycji też nie jest mobilizująca – uważa politolożka.

Wróćmy do sondażu. Następnie – po ZP i KO – mamy Polskę 2050 z wynikiem 9,6 proc. O trzecie miejsce na podium partia Szymona Hołowni walczy od niedawna z Lewicą, którą teraz popiera 8,4 proc.

Na PSL-Koalicję Polską chce oddać głos 5,5 proc.

Do Sejmu nie dostałaby się w takim rozdaniu Konfederacja, którą popiera jedynie 4,7 proc.

Miesiąc temu wyniki wyglądały następująco:

PO nie ma szans na wygraną?

Obecnie trudno już sobie wyobrazić, by PiS przegrało wybory do Sejmu. Dla PO jest jednak szansa. Partia Kaczyńskiego może nie mieć w parlamencie większości, w efekcie wygra wybory, ale braknie jej posłów do samodzielnych rządów. Wątpliwe, by koalicję z PiS chciała zawiązać którąś z obecnie opozycyjnych sił.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments