Nowy sondaż pokazuje, że KO rośnie w siłę

173

Według najnowszego sondażu partyjnego przeprowadzonego przez Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 wybory w Polsce nadal wygrałaby Zjednoczona Prawica. W siłę rośnie jednak Koalicja Obywatelska.

PiS i przystawki nadal górą

W badaniu telefonicznym przeprowadzonym w dniach 22-23 czerwca głosowanie na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 31 proc. respondentów. Oznacza to jednak stratę na poziomie 1 pkt proc. poparcia w porównaniu do sondażu przeprowadzonego 10 czerwca dla „Gazety Wyborczej”.

O 4 pkt proc. rośnie Koalicja Obywatelska. Sojusz PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych może pochwalić się już poparciem aż 26 proc. respondentów.

Na podium zmieściła się też Polska 2050 Szymona Hołowni. Jej wynik? Bez zmian – 10 proc.

Dalej mamy Lewicę, którą popiera 8 proc. badanych i Konfederację z wynikiem 6 proc.

Mamy za to złe wieści dla Koalicji Polskiej — PSL. Ludowcy z wynikiem 2 proc. nie wchodzą do Sejmu. Jeszcze gorzej wypada Kukiz’15, którą to partę popiera 1 proc. ankietowanych. Porozumienie Jarosława Gowina może liczyć już na… 0 proc.

Co z tego wynika?

Co wynika z tych danych? To, że PiS i Solidarna Polska ponownie wygrałyby wybory, ale najpewniej nie mogłyby samodzielnie rządzić. Do koalicji musiałyby zaprosić np. Konfederację.

PO nadal dąży do pełnego zjednoczenia się opozycji. Donald Tusk twierdzi, że to klucz do zwycięstwa nad PiS. Czy ma rację?

Jego entuzjazmu do 1 listy nie podzielają politycy z innych ugrupowań. Możliwe, że obawiają się tego, że PO niejako „zje” je i zdominuje. Do tego w takim wariancie po wyborach to Platforma po trzymałaby rękę na pieniądzach z budżetu, co nie może cieszyć liderów innych ugrupowań.

Wybory odbędą się najpewniej jesienią 2023 r. Do tego czasu opozycja musi dojść do porozumienia, w jakiej formule startować. Czy w 1 czy paru blokach. Szymona Hołownia z Polski 2050 postuluje, by zbudować dwie koalicje wyborcze – lewicową (PO i Lewica) oraz centrową (jego partia i PSL). W jego odczuciu to optymalne rozwiązanie. Taki wariant nie podoba się Tuskowi i PO.

Decyzja opozycji będzie kluczowa dla przyszłości Polski.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments