Nowy sondaż: PiS tylko 6 pkt. proc. nad KO

200

Trochę ponad 6 pkt proc. dzieli Zjednoczoną Prawicę i Koalicję Obywatelską – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster.

Nowy sondaż

„Super Express” podał, że zgodnie z badaniem PiS może liczyć na 33,80 proc. głosów., z kolei PO na 27,33 proc.

Podium zamyka Lewica, na którą chce głosować 12,69 proc. ankietowanych. Dopiero za nią jest Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 11,01 proc.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze tylko dwa ugrupowania, czyli Konfederacja (8,66 proc. poparcia) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5,13 proc.).

Wynik mniejszy niż 1 proc. notują Kukiz’15 (0,68 proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (0,40 proc.).

Sondaż został przeprowadzony 17 lipca na reprezentatywnej próbie 1070 dorosłych Polaków.

Ciężka  sytuacja

Prof. Rafał Chwedoruk, który został poproszony o komentarz do badania, powiedział, że spadek notowań partii Jarosława Kaczyńskiego wynika z kwestii społeczno-ekonomicznych.

– Tym razem w sposób ewidentny wiąże się to z widocznymi już gołym okiem zjawiskami kryzysowymi w gospodarce, perspektywą ich powiększania bądź wręcz eskalacji jesienią i odczuwaniem przez opinię publiczną, w tym zwłaszcza przez elektorat PiS, braku stanowczej reakcji na te zjawiska – powiedział politolog.

Jego zdaniem partia rządząca dziś Polską znalazła się „w naprawdę ciężkiej sytuacji” i nie może liczyć na sprzyjające okoliczności, takie jak 6 lat temu. W 2015 r. „PiS miało większość mandatów tylko z powodu nadzwyczajnych zbiegów okoliczności”. Wskazuje na „zmarnowane głosy” lewicy (wtedy podzielonej na SLD i Razem).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments