Nowy sondaż: PiS nadal liderem. Jak wypada KO?

Udostępnij

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w ten weekend, na PiS zagłosowałoby 34,2 proc. ankietowanych. Jak wypadły inne partie? Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z wynikiem 25,9 proc. a na  trzecim – Lewica z 9,8 proc. – wynika z sondażu United Surveys dla portalu wp.pl.

Podium i poza podium

Niedawno wszyscy żyli sondażem Kantaru, w którym KO wygrywało z PiS 1 pkt. proc. W nowym badaniu wszystko wraca do normy. PiS jest liderem. Na drugim i trzecim miejscu są KO i Lewica.

Poza podium mamy ugrupowanie Szymona Hołowni – Polska 2050. Na tę partię chce zagłosować 9,4 proc. badanych. W Sejmie spotkalibyśmy jeszcze posłów z PSL – Koalicja Polska (6,3 proc.).

Poza Sejmem, jak wynika z badania United Surveys, znalazłaby się Konfederacja, która cieszy się tylko 4-proc. poparciem (to fatalna wiadomość dla PiS, ale o tym dopiero za chwilę). Aż 10,4 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo by zagłosowało.

Podział mandatów

Wyniki na mandaty przeliczył prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. PiS miałoby 204 posłów, KO – 149, Lewica – 44, Polska 2050 – 41, a PSL – 21 i jeden mandat dla mniejszości niemieckiej.

Pokazuje to, że PiS nie dałoby radę rządzić samodzielnie. Musiałoby budować koalicję z jakąś partią. Którą? Z powyższego zestawu można wskazać na PSL (lub część posłów tej partii). Możliwe, że Kaczyński mógłby też liczyć na jakiś parlamentarzystów z Lewicy. Sojusz z KO wydaje się niemożliwy (PO całą swoją popularność buduje na byciu antyPiSem), z Polską 2050 – także mało realny.

Z sondażu wynika też, że gdyby w niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, wzięłoby w nich udział 47,2 proc. ankietowanych. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 34,9 proc. badanych, „raczej tak” – 12,3 proc.

„Dokładnie tyle samo ankietowanych nie zamierza głosować (47,2 proc.). Odpowiedzi +zdecydowanie nie+ udzieliło 27,9 proc. ankietowanych, +raczej nie+ – 19,3 proc.” – dodaje portal wp.pl. Aż 5,7 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji, czy weźmie udział w wyborach parlamentarnych.

Badanie United Surveys dla wp.pl przeprowadzono w dniach 22-23 lipca metodą CAWI na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również