Dzień Inwestora Indywidualnego

Nowy sondaż: KO jednak wyprzedzi PiS?

Udostępnij

Często po wyborach partia, która wygrała walkę o władze, notuje w sondażach większe poparcie. W przypadku KO wyraźnie jednak tego nie widać. To nadal PiS jest liderem badań. Czy wkrótce jednak się to zmieni?

KO zyskuje, PiS traci

W nowym badaniu Koalicja Obywatelska zyskuje 4 pkt proc. i zrównuje się poparciem z Prawem i Sprawiedliwością. W sondażu CBOS, bo o nim mowa, na oba ugrupowania chce oddać swój głos po 29 proc. ankietowanych.

Warto zauważyć, że KO de facto wygrała październikowe wybory, ale po przeliczeniu głosów okazało się, że zajęła 2. miejsce po PiS. Rządzi temu, że zbudowała koalicję z Trzecią Drogą i Lewicą. W sondażach nadal króluje PiS, które straciło władzę przez niemal żadne zdolności koalicyjne.

Z drugiej strony poparcie dla KO rośnie. W październiku koalicję PO z Nowoczesną, Zielonymi i Inicjatywą Polską popierało 24 proc. osób, a miesiąc później o 1 pkt. więcej.

Z kolei w grudniu na PiS chciało głosować 30 proc. ankietowanych. Teraz, jak widać, o 1 pkt proc. mniej.

Podium należy do 2 partii

Podium nadal zamyka Trzecia Droga, którą popiera 10 proc. wyborców, i Konfederacja z takim samym wynikiem.

Do tego zestawu koalicji i partii dochodzi jeszcze Lewica z poparciem na poziomie 7 proc. (spadek o 2 pkt proc.).

4 proc. ankietowanych oddałoby głos w wyborach na inną partię, a 12 proc. wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 8 do 12 stycznia 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Wszystko dzieje się w warunkach rosnącej polaryzacji. W więzieniu przebywają Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński, byli ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego, których skazano za nadużycie uprawnień. Do tego kontrowersje budzi przejęcie TVP przez nową władzę. W Warszawie kilka dni temu zorganizowano manifestację w obronie Wąsika i Kamińskiego i przeciwko przejęciu TVP.

W tle trwają już przygotowania do kampanii samorządowej i do europarlamentu.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również